Bírósági úton követeli majd vissza a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) annak az 500 millió forintnak a nagy részét, amit soron kívül és pályáztatás nélkül utalt át a szocialista közeli Magyarországi Leader Közhasznú Egyesületnek. Az agrártárca szakvéleménye valamivel több mint háromszázmillió forint teljesítését tartotta indokolatlannak, amit jelzett az egyesület felé – tájékoztatta lapunkat Dékány András, a földművelésügyi minisztérium kabinetfőnöke.
Elmondása szerint az egyesület vitatja az agrártárca által megfogalmazott fenntartásokat, vagyis nem akar fizetni. Ezért – tette hozzá – az FVM a március 24-ét követő napokban bírósághoz fordul. Az ügy azért csak a hónap végén kerül bírósági szakaszba, mert a tárca addig rendelkezik mérlegelési lehetőséggel, hogy elfogadja-e az egyesület ellenérveit. Mindenesetre Dékány András leszögezte: az FVM biztos, hogy jogi útra tereli az ügyet.
*
A Magyarországi Leader Közhasznú Egyesület nem kezelte elkülönített számlán azt az 500 millió forintot, amit a földművelésügyi tárcától 2008 decemberben kapott, ezért a minisztérium vizsgálata nem tudta az összeg felhasználását egyértelműen nyomon követni – legalábbis ez áll a minisztérium megbízott osztályának jelentésében. Emiatt a tárca csak a költségek elszámolását és a kifizetések teljesítését tudta vizsgálni, vagyis azt, megfelelően dokumentálták-e az eseményeket. E vizsgálat után az egyesületnek több mint 18 milliót kellett visszafizetnie. Lapunk ezt követően kiderítette: a pénz útjával is akadnak gondok, illetve az egyes munkákért kiállított számlák értékarányossága is vitatható.
Emlékezetes, korábban feltártuk, hogy a tárca által igen erőteljesen támogatott egyesület hihetetlenül lazán kezelte a közpénzeket. Az egyesület honlapjának megtervezésére és elkészítésére 26 milliót fizetett ki a cégadatbázisban fellelhetetlen DunaRaf Kft.-nek. E honlap folyamatos tartalomfejlesztésére a DunaZip nyerte el a lehetőséget, amiért 19 milliót kapott. Érdekes módon a teljesítési igazolások szerint a honlap kialakítása és folyamatos tartalomfejlesztése ugyanabban az időben zajlott, március 24. és június 30. között. Az egyesület hét különböző tanulmányt rendelt meg, amelyek legfeljebb másfél hónap alatt elkészültek. Például a Tildor Bt. május 15. és június 30. között elkészítette a nemzetközi válság leghátrányosabb helyzetű térségekre gyakorolt hatásainak kutatását, amiért 9,3 millió forintot vághatott zsebre. A szigetszentmiklósi betéti társaság beltagja Jószai Attila, az MSZP helyi képviselője. Ilyen és ehhez hasonló öszszefüggések tömkelegét találhattuk a pénzt elnyerő cégeket vizsgálva. Tekintettel arra, hogy csak a tanulmányokra 70 milliót költöttek, azokat elkértük az egyesülettől, amely ezt megtagadta, mondván, a közpénzen elkészített tanulmányok nem nyilvánosak. Igaz, azok állítólagos megismertetésére tízmilliókat költött.
Dékány András tájékoztatása szerint a tárca főként az értékarányokat vitatja, így például nem tudta elfogadni a honlapkészítés jogcímén kiállított számlán feltüntetett összeg nagyságát, s hasonló gondok akadtak több tanulmánynyal is.
Az MSZP-s támogatású polgármester által irányított Magyarországi Leader Közhasznú Egyesület az elmúlt három évben 1,2 milliárd forint állami támogatást kapott. A szervezetet Kazáron jelentették be, annak vezetője Molnár Katalin, a település polgármestere volt. Kazáron a Diófa utca 13. szám alatt jegyezték be a Ficsor Ádám által vezetett Balegyenes munkacsoportot is. (Ficsor nemrég mondott le titokminiszteri posztjáról, mert a jövőben az MSZP választási kampányában vállal szerepet.) A Kormányzati Ellenőrzési Hivatal már vizsgálta az egyesület 2004 és 2007 közötti kifizetéseit, s úgy találta, hogy azok annyira szabálytalanul zajlottak, hogy mielőbb vissza kellene fizetni az uniónak az általa biztosított forrásokat.