Az államalapító megmaradt jobb kézfeje – a Szent Jobb + Képek

A Szent Jobb hazánk nemzeti és egyben egyházi ereklyéje, Szent István természetesen mumifikálódott jobb keze. „Magyar ereklyék és jelképek” sorozatunk ötödik részében a Szent Jobb történetét mutatjuk be.

Forrai Mária Melinda
2010. 03. 14. 13:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A történészek szerint Szent István művének beteljesítője Szent László király volt, aki nagy gondot fordított arra, hogy az államalapító királynak még teljesebb legyen az elismertsége, és ezáltal Magyarország tekintélye is növekedjen. Ezért azt kérte VII. Gergely pápától, hogy Istvánt, valamint Imre herceget és annak nevelőjét, Gellért püspököt is iktassa a katolikus egyház szentjei sorába.

Erre 1083. augusztus 20-án került sor. Erre a napra összehívta az országgyűlést Székesfehérvárra, s a megjelent rendek előtt felnyitották Szent István szarkofágját. Ekkor észlelték, hogy a jobb kar épen maradt. Kiemelték, és elválasztották a testtől. A török elől jobbnak látták menekíteni az ereklyét, így előbb Székesfehérvárra, majd Dalmáciába, Raguza városába került (ma Dubrovnik), ahol a Szent Domonkos szerzetesrend papjai őrizték.

Mária Terézia úgy gondolta, hogy országalapítónk szent ereklyéje hazánk területén legyen, ezért felszólította Raguza város tanácsát, hogy adják vissza a Szent Jobbot. A város eleinte erre nem volt hajlandó. Tengeri flottáját viszont korszerűsíteni kellett, amelyre nem volt pénze, így a királynőhöz fordult segítségért. Mária Terézia azonban csak azzal a kikötéssel segített, hogy a Szent Jobbot visszaszolgáltatják. 1771 januárjában meg is érkezett Bécsbe, majd néhány hónap múlva a budai várba került.

1944 novemberéig itt őrizték, a közeledő orosz csapatok elől azonban – a Szent Koronával és a koronázási ékszerekkel együtt – menekíteni kellett. Salzburg közelében elásták a koronával és az ékszerekkel együtt. 1945 márciusában a terület amerikai megszállási övezet lett, Washington pedig azt az utasítást adta, hogy a Szent Koronát és a koronázási ékszereket az Egyesült Államokba kell szállítani, ám a Szent Jobb sorsáról a Vatikán hivatott dönteni.

XII. Pius pápa korábban, Szent István halálának 900. évfordulóján járt Magyarországon, és látta is az ereklyét. Ezért megüzente a salzburgi érseknek, hogy ha az amerikai hadsereg kezességet vállal az ereklye Magyarországra juttatásáért, akkor ő ehhez hozzájárul. Így 1945. augusztus 19-én katonai küldöttség kíséretében visszakerült hazánkba, azóta őrzik Budapesten, a Szent István-bazilikában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.