CNN (www.cnn.com)
Nem tanácsos a Texasi Közbiztonsági Szolgálat (TDPS) szerint az amerikai állampolgároknak átlépni a mexikói határt – írja a CNN. Ez az első eset, hogy ilyen tartalmú közleményt hoz nyilvánosságra a déli állam hivatala.
Több egyetem rendszeresen figyelmezteti diákjait Mexikó veszélyeire, állami szerv eddig azonban még nem tett közzé egyenesen erre irányuló javaslatot. Közeledik ugyanis a tavaszi szünet az Egyesült Államokban: ebben az egyhetes, iskolamentes időszakban a déli államok diákjai gyakran ruccannak át a határ túlsó oldalára szórakozni. A TDPS reméli, ezúttal ezt kevesebb tanuló teszi majd meg.
Az Egyesült Államok külügyminisztériuma múlt hónapban szintén figyelmeztette a lakosságot: vigyázzanak, ha délre tartanak. Mióta Felipe Calderon, Mexikó elnöke 2006-os megválasztása után hadat üzent a drogkartelleknek, 16 ezer ember vesztette életét az országban. A város, melyben a legtöbb erőszakos bűncselekmény történik egész Mexikóban, Ciudad Juarez, melyet tulajdonképpen csak a határ választ el a texasi El Pasótól.
„Chihuahua állam, és különösen Juárez helyzete különösen aggasztó” – áll a minisztériumi figyelmeztetésben. „A hatóságok adatai szerint több mint 2600 embert öltek meg 2009-ben a városban. Az 1,3 millió fős lakosságra 16 ezer autólopás jut.” Csak összehasonlításként: egész Magyarországon nagyjából 800 gyilkosság történik évente.
A probléma azonban nem korlátozódik erre az egyetlen városra. A mexikói drogbandák állandó harcban állnak – egymással és az ellenük küldött katonai egységekkel egyaránt. Az összecsapások már egy kisebbfajta háborúba is beillenének, a kartellek „katonái” automata fegyvert és kézigránátot használnak. Többször előfordult, hogy a turisták a határ menti városokban rekedtek a véres tűzharcok miatt. A kormányzat tájékoztatása szerint tavaly két amerikai állampolgárt is elraboltak és kivégeztek ismeretlen fegyveresek Juarez közelében.
„Az egyre jobban elharapódzó erőszak miatt döntöttünk úgy, hogy ideje a nagyközönség elé állni, és azt mondani: »Srácok, ez rossz ötlet!«” – nyilatkozta Tela Mange, a szolgálat szóvivője.
BBC (www.bbc.co.uk)
1000 fontos fizetésemelést kapnak a brit honatyák áprilistól – írja a BBC. Ugyan a költségtérítési botrány szele még nem ült el teljesen, ráadásul minden más állami dolgozó bérét befagyasztották, a képviselők mintegy évi 300 ezer forinttal többet vihetnek majd haza jövő hónaptól. Korábban a képviselők maguk szavazhattak fizetésükről, egy nemrég bevezetett szabály szerint azonban arról a Fizetésellenőrző Testület állásfoglalása dönt, melyen változtatni nem lehet.
A miniszterek nem fogadnak el semmiféle emelést, sem más prémiumot – nyilatkozta a Downing Street. A brit parlament miniszterei 144 520 fontot keresnek évente – ez majdnem 43 millió forint, melynek a fele különféle bónuszokból jön össze.
„A cél most az, hogy megerősítsük a közvélemény bizalmát a politikában, ezt pedig egy ilyen emelés egyáltalán nem segíti” – közölte Gordon Brown szóvivője. „Inkább csökkentenünk kell a költségeket.”
A konzervatívok hasonló állásfoglalást adtak ki, árnyékminisztereik szintén nem kapnak majd többet, ahogy a liberális demokraták pártelnöke és helyettese sem. A toryk kampányának fontos eleme a kormányzati fizetések megnyirbálása: David Cameron választási győzelmük esetén azonnali ötszázalékos miniszteri fizetéscsökkentést és a 18 ezer fonton felül keresők bérének befagyasztását ígéri, ezt 2011-től kezdve.
A Local Government Association (Helyi Kormányzatok Szövetsége) nevű szervezet közleménye szerint országszerte 1,4 millió állami alkalmazott nem kap idén semmiféle emelést.
Hamarosan kezdődik a DPK háborúellenes gyűlése Szegeden – Kövesse nálunk élőben!















Szóljon hozzá!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!