Fegyházbüntetést kért az ügyész Balla Irma fiára

Különös kegyetlenséggel elkövetett gyilkosság miatt fegyházbüntetést kért S. Sándorra, a meggyilkolt Balla Irma képviselő fiára az ügyészég a szerdai, debreceni tárgyaláson elhangzott vádbeszédben.• Balla Irma fia első alkalommal válaszolt kérdésekre • Tanúkihallgatásokkal folytatódott a Balla-per• Ellentmondásos vallomások hangzottak el • „Anyafüggőség” tapasztalható S. Sándor esetében

MNO
2010. 04. 28. 15:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A vádlott védője ezzel szemben arra kérte a Hajdú-Bihar Megyei Bíróságot, hogy bűncselekmény hiányában mentse fel S. Sándort, aki ellen szerinte semmilyen konkrét bizonyítékot nem tudtak felmutatni.

Balla Irma debreceni fideszes önkormányzati képviselőt 2007 húsvétján gyilkolták meg a lakásában. Egy évvel később a fiát, S. Sándort gyanúsították meg a gyilkosság elkövetésével. A férfit őrizetbe vették, majd egy évig előzetes letartóztatásban tartották. Azóta a vádlott szabadlábon védekezik.

Némileg felborította a szerdai tárgyalási nap előre tervezett rendjét, hogy váratlanul vallomástételre jelentkezett a gyilkossággal megvádolt S. Sándor, aki az egy éve tartó tárgyalássorozat során most először tett részletes vallomást és válaszolt a kérdésekre. A vádlott részletesen feltárta, mit csinált a gyilkosság idején, azt megelőzően és azt követően, s tagadta, hogy ő ölte volna meg az édesanyját. A perbeszédek csak ezt követően, késő délután hangzottak el.

Gulyásné Birinyi Ildikó ügyész vádbeszédében mindenekelőtt tévesnek nevezte azokat a megközelítéseket, amelyek szerint „meghalt Balla Irma fideszes önkormányzati képviselő”. Szerinte a helyes megközelítés: „meghalt Balla Irma, egy anya, méghozzá saját fia, S. Sándor keze által”.

A több mint egyórás vádbeszédben az ügyész részletesen taglalta S. Sándor személyiségjegyeit. Azt mondta, a férfit lelki és anyagi függőség kötötte anyjához, s halálát „nem élte meg tragédiaként, inkább felszabadultságot érzett”. A vádlott anyaszeretetét „szerepjáték-megnyilvánulásnak” nevezte, közlése szerint Balla Irma rákényszerítette erős akaratát fiára, aki „megaláztatási helyzetének véget vetett oly módon, hogy anyját megölte”.

Gulyásné Birinyi Ildikó részletesen végigvette a tárgyalásokon felmerült esetleges más elkövetői szálakat – a politikai, a szeretői, az anyagi motivációs és más vonalakat –, de mindet elvetette éppúgy, mint D. Lajos ügyét, aki egy másik per vádlottjaként beismerte, hogy ő ölte meg Balla Irmát, de vallomását később visszavonta. (D. Lajos a Balla-gyilkosság idején segédmunkásként dolgozott az áldozat házának szomszédságában folyó építkezésnél, Balla Irma mobiltelefonját pedig azon az útvonalon találták meg elásva, ahol D. Lajos hazajárt.)

Az ügyész a vádbeszéd végén különös kegyetlenséggel elkövetett emberölés miatt fegyházbüntetést kért S. Sándor ellen, indítványozta a közügyektől való eltiltását, s a több mint tízmillió forintos perköltség megtérítését.

Magyar György ügyvéd, a vádlott védője szerint a vádhatóság presztízsügyet csinált az eljárásból. Úgy fogalmazott, hogy a szakértők hadának és a 125 tanúnak a felvonultatása „nullára sikeredett”.

Álláspontja szerint a brutálisan elkövetett gyilkosság helyszínén egyetlen komoly nyomot sem sikerült a vádlottal szemben felhozni vagy bizonyítani. Ugyanakkor – mint mondta – több körülmény, köztük az áldozat mobiltelefonjának cellainformációi bizonyítják, hogy S. Sándor a gyilkosság elkövetésének időszakában nem is volt Debrecenben.

Magyar György éles szavakkal bírálta a nyomozóhatóság tevékenységét, véleménye szerint a bíróság próbálta pótolni a rendőrség és az ügyészség mulasztásait. Ugyanakkor D. Lajos esete kapcsán kifogásolta, hogy a bíróság nem függesztette fel az eljárást és nem rendelt el pótnyomozást. A korábban a gyilkosságot bevalló, majd azt visszavonó D. Lajosra utalva megjegyezte: „bűnös mulasztás volt nem felderíteni az ő szerepét”.

A vádbizonyosság és a vádbizonyítékok hiányára hivatkozva a védőügyvéd kijelentette: a magyar kriminalisztika történetében soha nem fordult elő, hogy életfogytiglani szabadságvesztéssel fenyegetett ügyben a vádlott szabadlábon védekezhetett. Márpedig ebben az esetben a másodfokú bíróság korábban elfogadta a védelem korábbi indítványát és S. Sándort szabadlábra helyezte. Miután – Magyar György álláspontja szerint – S. Sándor nem ölte meg édesanyját, s nincs ellene törvényes vád, a védő kérte a vádlott bűncselekmény hiányában történő felmentését.

S. Sándor az utolsó szó jogán kifejtette: a vádirat fikcióra, tárgyi tévedésekre épül. Mint a vádlott, aki szintén a felmentését kérte, hozzátette, ő és a testvére szeretnék megtudni, ki ölte meg az édesanyjukat, s elérni, hogy a tettes kapja meg méltó büntetését: anyjuk gyilkosa életfogytiglan bűnhődjön. Nagy Antal bíró a Balla Irma-gyilkosság ügyében május 10-én hirdet ítéletet.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.