BBC (bbc.co.uk)
Katolikus család menekül Észak-Írországból – írja a BBC. A brit lap tudósítása szerint a neve elhallgatását kérő családfő megelégelte az egyre jobban elmérgesedő észak-ír helyzetet.
A Londonderry közelében élő család szerint a probléma nem új keletű, az elmúlt években is voltak gondjaik, a jelenlegi helyzet azonban végre elhatározásra bírta őket. Múlt hét végén húszfős, fiatalokból álló csapat támadt a házra: Molotov-koktélokkal érkeztek, és úgy tűnt, nem félnek semmitől.
Az apa zajt hallott, majd kiment az udvarra, hogy megvizsgálja, honnan származhatnak a hangok. „Kinyitottam az ajtót, és ott állt velem szemben egy fiú” – meséli a férfi. – „Rögtön felém hajított egy benzines bombát, mely szerencsére elkerült, és a ház falának csapódott. Berohantam, felrántottam a cipőmet, majd újra kiléptem az ajtón – rögtön újabb két üveggel vettek célba. Láttam, hogy az első támadó nem egyedül jött – 16-20 hasonló korú fiú állt az utcán. Hihetetlen, hogy ilyesmi még ma is megtörténhet”.
Az apa úgy nyilatkozott, a rendőrség ugyan segítőkésznek bizonyult az ügyben, a nyomozás igencsak lassan halad – „úgy vélem, nem bírnak a felelősökkel” – mondta.
A családot korábban is megfenyegették már, több kocsijukat törték össze a vandálok, a Molotov-koktélos támadással azonban betelt a pohár. „Mi lesz a következő lépés? Felrobbantják az egész házat?”– kérdezi a férfi. A családfő szerint kizárt, hogy egyszerű vandálok támadták volna meg. „Az a fiú pár méterre állt tőlem – nagyon is tudta, mit csinál, és azt is, miért” – mondta, majd hozzátette, a szomszédokkal egyébként jó kapcsolatot ápolt, ahogy több protestáns családdal is. „A vallás nekem semmit nem jelent. De ebbe már belefáradtam. Halálosan belefáradtam”.
The Times (timesonline.co.uk)
A tory kormány első lépéseiről beszélt David Cameron a Times-nak. A konzervatívok vezére elmondta, hatalomra kerülése esetén a „csendes hatékonyság” lesz a vezérlő elve.
Cameron első intézkedésként „az első naptól kezdve” ötszázalékos miniszteri bércsökkentést fogadtatna el. „Ezzel nem lehet várni” – nyilatkozta. Ezután a toryk kiadnák a „nagy hatálytalanító törvényt”, mely a Munkáspárt által bevezetett, feleslegesnek ítélt rendelkezések tömegét törölné el: többek között megszűnnének a személyi kártyák, a különböző információs füzetek és több tucat obskúrus, szinte soha el nem követett bűncselekmény szabályozása. A tory miniszterelnök ezután az iskolákkal kapcsolatban rendelkezne, hogy az új szabályok alapján működő iskolák már készen álljanak a szeptemberi tanévkezdésre.
Cameron ezen felül minden nagyobb város élére polgármestert választatna, és törvényi úton adna lökést az üzleti életnek, többek között a széles sávú internet-szolgáltatások támogatásával. Ezután a konzervatív kormány elfogadná a vészköltségvetést.
A toryk milliárdokat kívánnak megtakarítani – egyes bírálóik szerint a második világháború óta nem látott megszorításokra készülnek. Cameron is elismeri, „lesznek nehéz döntések”, siet azonban leszögezni, pártja „nem a szegények kárára képzeli el a költségvetési egyensúly beállítását”.
Cameron arról is beszélt, családja „lelkileg felkészült” a miniszterelnöki tiszttel járó stresszre – készek elfoglalni a Downing Street 10 alatt található rezidenciát. „Az embernek hinnie kell önmagában, és abban, hogy amit tesz, az jó. Ugyanakkor nem szabad elveszíteni a nyugalmunkat, és elfelejteni, kik is vagyunk valójában” – fejtegette a konzervatív miniszterelnök jelölt az egyébként őt támogató Times-nak.

Még ma összeül a Védelmi Tanács Ukrajna miatt