„Háborús bűncselekmény” – a világ elítéli Izraelt + Képek + Videó

Világszerte felkavarta a közvéleményt hétfőn, hogy izraeli kommandósok rohamozták meg nemzetközi vizeken a Gázai övezetbe tartó segélyszállító hajót. A zsidó állam szövetségesei és ellenfelei egyaránt felzárkóztak az akciót elítélők táborához. A tel-avivi magyar nagykövetség eddigi információi szerint nincsenek magyar állampolgárok a Gázai-övezetbe tartó segélyflottilla elleni izraeli fellépés halálos áldozatai és sebesültjei között. • „Brutális”: izraeli hadihajók támadtak a segélyszállítmányra + Képek

MNO
2010. 05. 31. 11:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Navy Pillaly, az ENSZ emberi jogi főbiztosa kijelentette: valósággal „sokkolta” a legalább 19 halottat követelő rajtaütés erőszakossága. Az áldozatok között sok török állampolgár is van. Az Európai Unió a történtek alapos kivizsgálását követelte Tel-Avivtól. Hozzátette: az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa hétfői ülésén is foglalkozik a gázai helyzettel, mely „mindennapos gyakorisággal” ássa alá az emberi jogokat.

A New York Times médiaértesülésekre hivatkozva azt közölte, hogy az incidens miatt elhalaszthatják Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök keddre tervezett, washingtoni látogatását. Hírek láttak napvilágot arról is, hogy a jelenleg kanadai látogatáson tartózkodó Netanjahu hazautazik, ám később cáfolták ezeket az értesüléseket.

Hazarepült viszont Recep Tayyip Erdogan török miniszterelnök, aki dél-amerikai körútját szakította félbe. Ankara jelezte, hogy hazarendeli tel-avivi nagykövetét.

Törökország azonnali tárgyalást követel

A Hamász tiltakozásra szólította fel a muszlim világot, miközben több száz fős, feldühödött tömeg ellen kellett megvédeni Isztambulban az izraeli konzulátust.

Fotó: Reuters

Le Izraellel! – skandálták Ankarában is a tüntetők az izraeli nagykövet rezidenciájánál. A török állam azonnali tárgyalásokra szólította fel Izraelt, jelezve, hogy a történtek „helyrehozhatatlan következményekkel járnak” a két állam kapcsolatait illetően. A török államot a nyilatkozatok tanúsága szerint különösen felháborította, hogy civil célpontokra támadott Izrael, „újból kimutatva az emberi élet és a békés kezdeményezések degradálását”.

„Bűncselekmény”

Saeb Erekat palesztin főtárgyaló kijelentette: „Ma reggel háborús bűncselekményt láthattunk!” A megtámadott hajóról elmondta: „Civil segélyszállító hajó volt, amely civil utasokat, valamint segélyszállítmányt – gyógyszereket, tolószékeket, élelmiszert és építőanyagokat – szállított.”

Izrael mindeközben azzal védekezik, hogy az akció során mindkét oldal tüzet nyitott, míg a támadásra reagáló államok sora, így Mahmúd Ahmedinezsád iráni elnök „az embertelen cionista rezsim akciójáról” beszél. Mahmúd Abbász palesztin elnök „mészárlást”, míg az Arab Liga vezetője, Amr Musza „bűncselekményt” emleget.

A Szabad Gáza szóvivője, Greta Berlin rámutatott: „Nemzetközi vizeken támadtak ránk, 70 mérföldre az izraeli partoktól.” Az izraeli támadásra az európai országok közül az elsők között reagált Franciaország, jelezve, hogy Párizst „mélységesen megrázta” az izraeli agresszió. Nicolas Sarkozy elítélte az erő aránytalan alkalmazását, s "a tragédia teljes részletességgel való feltárását" sürgette. Szerinte a történtek békefolyamat újraindítását sürgetik.

Törökországhoz hasonlóan szintén azonnali lépéseket követelt Guido Westerwelle német külügyminiszter, aki telefonon beszélt hétfőn izraeli kollégájával, Avigdor Liebermannal. A segélyszállítmány kísérői között hat német állampolgár is volt, egyelőre nem lehet tudni, mi történt velük.

Nincs magyar áldozat

A tel-avivi magyar nagykövetség eddigi információi szerint nincsenek magyar állampolgárok a Gázai-övezetbe tartó segélyflottilla elleni izraeli fellépés halálos áldozatai és sebesültjei között – jelentette ki hétfőn Tel-Avivban az MTI telefonos érdeklődésére Szentgyörgyi Zoltán Izraelben akkreditált magyar nagykövet.

A misszióvezetőnek arról sem volt tudomása, hogy a hajókonvojnak lettek volna magyar utasai. A nap folyamán konzultációra rendelték be az izraeli külügyminisztériumba az Európai Unió tagállamainak nagyköveteit. A megbeszélésen az áldozatok nemzetiségéről nem hangzott el hivatalos tájékoztatás. A flottilla hajóin a Free Gaza mozgalom szerint mintegy 700, különböző állampolgárságú személy tartózkodott. Hírügynökségi jelentések szerint a többségük török volt, de a járműveken voltak amerikai, brit, ausztrál, görög, német, izraeli, kanadai, maláj, belga, holland, ír, norvég, svéd és kuvaiti állampolgárok is. Az izraeli kommandósok által elfoglalt török hajón három német parlamenti képviselő is tartózkodott. Szintén a konvojjal utazott a kneszet két palesztin képviselője.



(nytimes.com, BBC, CNN, MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.