Kétszáz éves kutat találtak a városházán

19. századi kutat találtak a nagyváradi városháza belső udvarán, amikor a tervezett közönségszolgálati csarnok alapjait ásták. Lakatos Attila, a Körösvidéki Múzeum régésze elmondta: a kút valószínűleg a városháza helyén a 20. század fordulójáig működő reáltanodához tartozott.

MNO
2010. 05. 31. 9:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mint mesélte, csütörtökön bukkantak rá az építményre a munkások, akik azonnal értesítették a múzeumot, ő pedig éppen a helyszínen tartózkodott, így hamar azonosította a leletet. A helyszínen eredetileg a római katolikus püspökség székhelye állt. Ez az 1770-es években költözött át a székesegyház melletti barokk palotába, ekkor a belvárosi épületben iskolát indítottak. Az 1810–20 körül épült kút mellett valószínűleg a Csáky Miklós püspök által építtetett palotának a falmaradványait találhatták meg – véli a régész. Mint mondta, az építkezés vezetője, Pafka Ernő építész egyetért vele abban, hogy érdemes volna a kutat és a falcsonkokat a közönség elé tárni.

A kutat egyébként le kell bontani, s az új építmény alapjainak elkészültével az eredeti anyagból újraépítve lehetne közszemlére tenni. A falak a kútnál régebbiek, így még nem biztos, hogy jól feltárhatók és bemutathatók – magyarázta a régész. Megjegyezte: mind az építésvezetők, mind a városháza illetékesei pozitívan fogadták az ötletet, így jó esély van arra, hogy az ügyes-bajos dolgaikat intéző nagyváradiak is láthassák a leleteket.

(tortenelemportal.hu)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.