Meg kell törni a zavarosban halászókat

A vállalkozásokat szorongató adóterhek nem teszik lehetővé a növekedést s ellenében hatnak a munkahelyteremtésnek is. Csath Magdolna szerint indokolt az adócsökkentés terve, emellett le kell építeni a bürokráciát, és szembe kell szállni a korrupcióval is. Prioritást kell élvezniük a kisvállalkozásoknak is, emellett szemléletváltásra van szükség – állítja a közgazdász.

Lippai Roland
2010. 05. 04. 7:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyarországon az adóterhelés nemzetközi szinten is kiugróan magas, ezért indokolt az adóterhek csökkentése – jelentette ki Csath Magdolna az MNO-nak. A közgazdász szerint a „lista végén kullogunk, ezért indokolt az adócsökkentés”. Szavai szerint a legmagasabbak a munkát terhelő adók, ez pedig gátolja a munkahelyteremtést. Tehát az új kormánynak egyik elsődleges feladata ezen terhek csökkentése, hogy több forrás maradjon a vállalkozásoknál. Csath szerint a vállalkozásokat szorongató adóterhek nem teszik lehetővé a műszaki fejlesztéseket, elfojtják az innovációs motivációt, ez pedig nagyban gátolja az új munkahelyek létrehozását is.

A cégek számára nagyon fontos, hogy a hitelek mellett – igaz, jelenleg szinte áll a hitelezés – saját források is rendelkezésre álljanak – tette hozzá a közgazdász, aki az adócsökkentés mellett fontosnak nevezte a bürokrácia jelentős csökkentését is annak érdekében, hogy a vállalkozásoknak ne kelljen minden tevékenységről „millió papírt kitölteni”. Ezt a „nagyok” meg tudják tenni, a kis cégeknek azonban erre nincsenek erőforrásaik – mondta a szakember lapunknak.

Hétfőn Orbán Viktor is megerősítette a korábbiakat, amelyek szerint mindenképpen lesz adócsökkentés. A Fidesz elnöke július elsejét nevezte meg dátumként, azonban a csökkentés mértéke, s hogy mely adókról lesz szó, attól függ, hogy a Varga Mihály által vezetett gazdasági tényfeltáró bizottságnak mi lesz a jelentésében.

Az adórendszerben történő azonnali fordulatot, a bürokrácia csökkentését emelte ki Matolcsy György leendő nemzetgazdasági miniszter is.

Akár már ez év második felében is megjelenhetnek ezen intézkedések jótékony hatásai – mondta Csath Magdolna kérdésünkre, hogy vajon az intézkedések mikor érhetnek be.

A szakember szavai szerint pozitív légkörre van szükség annak érdekében, hogy az emberek merjenek vásárolni, a cégek pedig fejleszteni és beruházni annak érdekében, hogy további növekedés valósulhasson meg. Mindehhez azonban szemléletváltásra is szükség van – felelte felvetésünkre a szakember, amely szerint igen jelentős hagyománya van Magyarországon a „kiskapuk keresésének”.

Azonnal neki kell állni a korrupció csökkentésének is – nyomatékosította a közgazdász. Szavai szerint „fentről kell példát mutatni”, mert például a politikai vezetők offshore cégekkel lévő kapcsolata a destruktív mentalitást erősíti. Mindehhez még szükséges az, hogy a társadalom is felnőjön a feladathoz, a jelentős változásokhoz. Például nem szabad megfizetni a rossz munkát, mert azzal a későbbi rossz folyamatokat finanszírozzuk meg, esélyt sem adva annak, hogy a valóban minőségi munkát végző vállalkozások és szakemberek kiemelkedhessenek – jelentette ki Csath. Vissza kell állítani a munka megbecsültségét is. A hétfőn Matolcsy György által emlegetett Széchenyi-tervvel kapcsolatban elmondta: emellett szükség van egy komplex kisvállalati stratégiára is, amely prioritásként kezeli e cégek helyzetbe hozását. Akár adókedvezménnyel vagy az uniós és a hazai pályázatokon előnyben részesítéssel annak érdekében, hogy mérséklődjön a magas munkanélküliség, s lehetősége legyen e körnek a minőségi fejlődésre – teszi hozzá a közgazdász.

Fellegi Tamás is – aki a fejlesztési tárcát viszi majd – arról beszélt hétfőn, hogy a legfontosabb feladat a hazai és az uniós fejlesztési források gyors és hatékony elosztása, a közbeszerzés egyszerűsítése és az EU keretein belül a magyar vállalkozások előnyhöz juttatása.

Az APEH szemléletén is változtatni kell, az új stratégiája szerint ne a kis- és közepes vállalkozások álljanak a célkeresztben – hívja fel a figyelmet Csath. A posták és a vasútvonalak újra megnyitásáról úgy vélekedett, ez hatalmas lelki energiát ad a vidéknek, amiben benne van az élni akarás, a kreatív energiák felszabadítása, a gazdaság motorjainak beindításához való hozzájárulás lehetősége is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.