Válságkezelés gyanánt szinte fél Görögországot privatizálják

A görög kormány már májusban elindítja privatizációs programját, amelytől 2,5 milliárd euró bevételt remél az idén – írta kedden az Imerisia című athéni üzleti lap. • A franciák is rábólintottak a görögök segélyére

MNO
2010. 05. 04. 9:54
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A bruttó hazai termék (GDP) nagyjából 1 százalékának megfelelő összeget az athéni vezetés elsősorban a nemzeti vasúttársaság (OSE), a Hellenic Postbank kereskedelmi bank, az OPAP szerencsejáték-szervező monopolvállalat és a DEI áramszolgáltató közműcég részleges vagy teljes privatizációjával kívánja előteremteni – írta a lap. A kormány arról is határozott, hogy eladja két kaszinó állami tulajdonrészét, további tervei között pedig szerepel a pireuszi és a szaloniki kikötőt üzemeltető társaság és az athéni vízművek értékesítése – írta források megnevezése nélkül az Imerisia. A privatizációs program megindítása hónapok óta húzódik.

Korábbi sajtóhírek szerint a kormány szinte minden mozdítható értéket eladna, például az Olympic Airlines privatizációja után az államra maradt Airbus repülőket és az ország legnagyobb olajfinomítóját működtető társaságot is. „A privatizáció kitűnő ötlet, és ha még az Akropoliszt is hozzácsapják, akkor talán teljesülhet is a bevételi terv, de a jelenlegi piaci helyzetben igen nyomott árakon kelne el minden, hiszen nemcsak Görögország van válságban, hanem az egész világ” – értékelte a kormányzati terveket Konsztantin Mihalosz, az athéni kereskedelmi és iparkamara elnöke még áprilisban.

Elemzők szerint nem csupán a világgazdasági helyzet és a görög válság okán esetleg igen nyomott vételi árak miatt érdemes alaposan meggondolni a privatizációt. Az is megfontolandó, hogy számos társaság jelentős bevételt termel az államnak, mint például az OPAP, amely nagyjából évi 200 millió eurót fizet be a költségvetésbe.

Fogytán van Európa türelme

Nem szabad felhígítania Görögországnak az Európai Unióval (EU) és a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) a segélycsomag fejében kötött megállapodást – jelentette ki az osztrák pénzügyminiszter kedden a nagyszabású görögországi tüntetésekkel kapcsolatban. Mint mondta, a görögországi utcai tiltakozásokat illetően „fogytán van a türelme”, és ez így van „általában Európában is”. Az athéni kormánynak meg kell értetnie a lakossággal, hogy az intézkedések szükségszerűek. A takarékossági lépéseket semmi esetre sem mérsékelheti Athén, máskülönben az EU és az IMF leállíthatja a segítségnyújtási programot – mondta Josef Pröll újságírók előtt. A miniszter szerint nem férhet kétség ahhoz, hogy „következményei” lesznek a görög hiány elszabadulásának. „Szoros, folyamatos költségvetési ellenőrzésre” van szükség az Európai Unióban, a minisztereknek haladéktalanul párbeszédet kell kezdeniük erről – jelentette ki. Ausztria 2,28 milliárd euróval vesz részt a Görögországnak nyújtandó, 2012-ig kiterjesztett segélycsomagban.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.