A csütörtöki testületi ülési jegyzőkönyvben az áll: az ellenőrző testület (et) felszólítja a kuratórium elnökségét, hogy tegyen meg minden lehetséges lépést annak érdekében, hogy az elnökség összetétele tükrözze az újonnan megalakult Magyar Országgyűlésben kialakult kormánypárti–ellenzéki arányt. A testületek létszáma már jelenleg is olyan magas, hogy az a hatékony, átlátható és gazdaságos működést veszélyezteti. Az et ezért indítványozza, hogy a kuratóriumi elnökségek teremtsék meg a lehetőségét kisebb létszámú, hatékonyan működő és az új parlamenti összetételnek megfelelő, arányos testületek mihamarabbi létrejöttének. Mint ahogy Jaczkovics László fogalmazott, a döntés semmiféle „utasító erővel” nem bír a kuratórium irányába.
A határozattal kapcsolatban Bernát György, a testület MSZP által delegált tagja különvéleményt fogalmazott meg, amely úgy hangzik: a javaslat az elnökség és a kuratórium működése szempontjából meggondolandó ugyan, de szerinte a határozat az azt megszavazó két tag „magánvéleményét” tükrözi.
A Magyar Televíziót, a Magyar Rádiót és a Duna Televíziót felügyelő közalapítványok kuratóriumainak a Fidesz és a KDNP által delegált elnökhelyettesei május 11-én közleményben kezdeményezték, hogy mindhárom testület minden tagja nyújtsa be lemondását az új Országgyűlés alakuló ülésének napjával. Úgy fogalmaztak, hogy a kuratóriumi elnökségek feltöltése új tagokkal, illetve kiegyensúlyozásuk további kormányoldali tagokkal a már amúgy is feleslegesen felduzzasztott testületek működésképtelenségéhez vezet.
Május 14-én három SZDSZ által delegált kuratóriumi tag közleményben fogalmazta meg, hogy kitölti mandátumát. Május 18-án, a Média Hungary nevű rendezvényen a témában Fehér Zsuzsa, az MTV kuratóriumának MSZP által delegált tagja azt mondta, hogy a négy közszolgálati intézmény – a Magyar Rádió, a Magyar Televízió, a Duna Televízió és az MTI – testületeiben túl sok kurátor dolgozik, és ennyire nincs szükség.
(MTI)

Orbán Viktor: „Ukrajnával rosszul járnánk, rossz üzlet!”