The New York Times (nytimes.com)
Az Obama-kormány is elfogadhatatlannak tartja Gáza izraeli blokádját – tudta meg a New York Times egy neve elhallgatását kérő magas rangú kormányzati forrástól. A hivatalos személy szerint új megoldásra van szükség, és ennek keresztülviteléért az Egyesült Államok mindent meg fog tenni.
A forrás szerint a Free Gaza segélyszállító flottájának megtámadása körül kialakult nemzetközi felháborodás jó alkalmat kínál a helyzet megváltoztatására. A legfelsőbb kormányzati körök véleményét is közvetítő személy úgy véli, Izraelnek szorosabbra kell vonnia az együttműködést a Palesztin Hatósággal és könnyítenie a Gázát sújtó blokádon.
Az amerikai lapnak nyilatkozó hivatalos személy azt is elmondta, a palesztin terület körbezárása mára az egész Nyugat hozzáállásának a jelképe lett, nem csak Izraelé. „Gáza immár az egész arab világban az izraeli elnyomás szimbóluma, ezen pedig mindenképp változtatnunk kell – nyilatkozta. – Meg kell szüntetnünk a segélyszállító flották vezetőit irányító okokat. Azt hiszem, az izraeli fél is belátja, hogy ez a helyzet elfogadhatatlan.”
Korábbi felmérések a palesztin területeken azt mutatták, az emberek egyre inkább elfordulnak a radikális Hamásztól, és a mérsékeltebb Fatahba helyezik bizalmukat – az utóbbi napok véres eseményei azonban valószínűleg újra a szélsőségek felé vezetik majd őket. A gázai helyzet az iszlámista toborzók egyik legfőbb érve a Nyugat ellen, így közvetve az Egyesült Államok terror elleni harcát is veszélyezteti.
Izrael továbbra is ragaszkodik azonban a blokádhoz: Netanjahu miniszterelnök szerda esti televíziós beszédében azt mondta, Gáza megnyitásával „iráni kikötő jönne létre”, majd hozzátette, „Izraelnek joga van az önvédelemhez”. A zsidó állam szerint az elzárt területen elfogadható körülmények uralkodnak, hiszen a segélyszállítmányok egy részét beengedik, ráadásul még egyes cikkek exportját is engedélyezik. A legutóbbi felmérések szerint azonban a Gázában lakók 10 százaléka alultáplált.
The Times (timesonline.co.uk)
Az új Munkáspárt meghalt – írja memoárjában Lord Mandelson, a párt magas rangú politikusa, aki a legutóbbi választási kampány kommunikációs igazgatója is volt. A nyáron megjelenő könyvből a Times közölhetett részletet.
A hosszú politikai karriert bejárt főrend szerint az írás „egyeseket bizonyára fel fog háborítani”, azt ígéri azonban, az érdeklődők eddig nem ismert részleteket tudhatnak meg a Munkáspártról.
A személyes élmények és történelmi tények mellett a memoár célja a párt elmúlt éveinek elemzése is. Mandelson többek között azt írja, sajnálja, hogy 1994-ben rábeszélte Gordon Brownt, álljon félre Tony Blair útjából. „Ha a dolog akkor és ott végleg elrendeződik, elkerülhető lett volna az a szappanopera, amely komolyan megtépázta az egész Munkáspárt hírnevét.” Brown és Blair nyilvánosságra került heves vitái a vezetőségről sok fejfájást okoztak a párt image-én munkálkodó Mandelsonnak.
Az új Munkáspárt, mely 13 évig vezette az országot, május 6-án (a választások napján) meghalt – szögezi le a politikus –, ez azonban nem jelent végleges pusztulást: most az a feladat, hogy új, széles rétegeket megszólítani képes párt jöjjön létre a régi romjain.

Még ma összeül a Védelmi Tanács Ukrajna miatt