Kuti Zsolt, a Magyar Vöröskereszt Pest megyei szervezetének igazgatóhelyettese, a program vezetője elmondta: a projekt az „Önindító Program – Önkéntesség elterjesztése Magyarországon” része; célja az önkéntesség szervezett kereteinek megteremtése. Az unió támogatásával februárban indult, 2011 júniusában záruló program során az önkéntesség terjesztése és támogatása mellett országos hálózatot is kialakítanak. Az országos projektet az Önkéntes Központ Alapítvány koordinálja.
Az igazgatóhelyettes hozzátette: Pest megyében a vöröskereszt megyei szervezete és a Nonprofit Információs és Oktatási Központ (NIOK) Alapítvány vesz részt a programban. A projekt során a megyében 48 kistérségi rendezvény népszerűsíti az önkéntességet. A projektvezető beszámolt arról is, hogy a nyitórendezvényhez kapcsolódóan megnyílt a megyei Önkéntes Centrum Dunakeszin, és információs pontok nyíltak több városban, hogy önkénteseket toborozzanak, közvetítsenek, illetve tanácsadással, felkészítéssel, a fogadószervezetek felkutatásával foglalkozzanak.
Zelen Béla, a vöröskereszt megyei szervezetének elnöke arra emlékeztetett: az önkéntesség a Vöröskereszt egyik alapelve, a szervezet humanitárius munkája az önkéntesekre épül. Szűcs Lajos, a Pest Megyei Közgyűlés elnöke arra hívta fel a figyelmet, hogy az önkéntesek az egész közösségért cselekszenek, munkájukkal közös ügyeket segítenek, ezzel a társadalom megújulását is szolgálják. A közgyűlése elnöke szerint fontos, hogy minél több fiatal próbálja ki az önkéntes munkát. Szűcs Lajos kiemelte: a mostani árvízi védekezésekben nagyon sok önkéntes vesz részt.
Gerencsér Balázs, a NIOK alapítvány igazgatója a programmal kapcsolatban elmondta: a fiatalok mellett valamennyi korosztályt szeretnék elérni. Az elmúlt két évtized alatt folyamatosan csökkent az önkéntesek száma: 1991-ben a népesség mintegy 16 százaléka végzett önkéntes munkát valamely szervezet számára, 1999-ben ez az arány 15 százalék, 2008-ban pedig 11 százalék volt. Pest megyében 10 ezer emberre 290 önkéntes jut és 3300 civil szervezet rendelkezik önkéntessel.
Gerencsér Balázs hozzátette: a férfiak valamivel több önkéntes tevékenységet végeznek, ugyanakkor a nők aktívabbak az adományozás területén. Az önkéntes munkavégzés jellemző területei: egyház-vallási, sport-hobbi, szociális-egészségügyi, kulturális. A fiatalok elsősorban a környezet- és állatvédelem területén aktívak. Az önkéntesség nagyszerű eszköz a közösségteremtésre, ezt már sok cég is felismerte, az önkéntes munkát egyre többször használják fel csapatépítésre – mutatott rá Gerencsér Balázs. A jogi környezettel kapcsolatban az igazgató úgy fogalmazott: jelentős előrelépés volt az önkéntes munka jogi kereteinek megteremtése, ugyanakkor számos részszabályozás még hiányzik.
(MTI)

Lakatos Márk-botrány: újabb gyanúsítottat keresnek külföldön