A Nógrád megyei Hugyagnál gátat magasítanak, Szécsényben és Ludányhalásziban pedig homokzsákkal védekeznek; Salgótarjánban leomlott egy löszfal, Felsőtoldnál beszakadt az út az esőzések miatt – tájékoztatta a megyei katasztrófavédelmi igazgatóság szóvivője pénteken az MTI-t. Szeles Péter elmondta: az Ipoly folyó kiöntése miatt Pösténypuszta és Hugyag között 400 méteres szakaszon zajlik a gátkorona magasítása. A helyszínen három árokásó gép és egy homlokrakodó is dolgozik, és négy teherautó hordja folyamatosan a homokot – tette hozzá. Szécsény város belterületén a Szentlélek-pataknál még tart a homokzsákos védekezés, de az adatok szerint a vízszint már csökken – közölte a szóvivő.
Tájékoztatása szerint Ludányhalásziban a belvíz okoz gondot, a faluban is munkagépek segítségével védik a lakóházakat és az általános iskolát, a vízügyi igazgatóságtól nagy teljesítményű szivattyút is kaptak. Salgótarjánban a Liget úton löszfal omlott le, a lakóház mögötti garázs összedőlt – mondta Szeles Péter. Hozzátette: az épületet nem vált életveszélyessé, de lakóinak ideiglenesen egy önkormányzati lakást ajánlottak fel. Felsőtoldnál beszakadt a faluból kivezető út, a szakaszon csak a 7,5 tonnánál kisebb súlyú járművek közlekedhetnek – közölte a szóvivő.
Másodfokú árvízvédelmi készültséget rendelt el a Duna százhalombattai szakaszára péntek délután a helyi védelmi bizottság – közölte a városháza szóvivője az MTI-vel. Egyelőre úgy tűnik, hogy nem kell a 2006. évihez hasonló nagy árvíztől tartani a városban. Szervezetten zajlik a védekezés Százhalombatta veszélyeztetett részein a polgármester (a helyi védelmi bizottság elnöke) irányításával, illetve a polgári védelmi kirendeltség vezetőjének koordinálásával – mondta Tomek Noémi. Hozzátette, hogy eddig 9000 homokzsákot és mintegy 40 köbméter homokot használtak fel. A Szkela utca és a Révész utca között még pénteken kiépítik a nyúlgátat, szombaton pedig a Csónakháznál és Kossuth Lajos utcában végeznek további munkálatokat.
A szóvivő tájékoztatása szerint a városban négy átereszt már lezártak, csak a Dunafüredi út alatti, a Pannónia lakótelep vizét elvezető maradt nyitva. Közlekedési korlátozás jelenleg nincs érvényben, de a Duna vízszintjének folyamatos emelkedése miatt másodfokú készültséget rendeltek el. Bíznak abban, hogy a négy éve mért 860 centiméteres vízmagasságot nem fogja megközelíteni a Duna. A védekezésben egyelőre negyvenen vesznek részt, de további segítséget is bevonhatnak. Az árvízi bejelentéseket a városi rendőrőrsön 24 órás szolgálat fogadja, az esetleges vészjelzés alapján egy készenléti csoport házhoz viszi a megfelelő mennyiségű homokzsákot – közölte Tomek Noémi.
Pápán két családot kitelepítettek
Tíz utcát öntött el a folyamatos esőzés miatt megduzzadt Bakony-ér lezúduló vize péntek délután Pápán, a Tókert városrészben; két családot kitelepítettek – közölte Lauer János, a Veszprém Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság vezetője a helyszínről az MTI-vel.
Tájékoztatása szerint a helyi védelmi bizottság ülését követően megkezdődött a védekezés. A helyszínre vezényelt ajkai, pápai és csornai tűzoltóegységek megkezdték a víz szivattyúzását az elárasztott területről.
Kovács Zoltán, Pápa polgármestere az MTI kérdésére elmondta, hogy jelenleg is folyik a homokzsákos védekezés, a helyi polgári védelem munkatársai, a lakosok és az önkéntesek többszintes homokzsákfallal igyekeznek megvédeni az elöntött tíz utca portáit, házait.
A Tókertváros melletti úgynevezett Hódoska majorból péntek délután két családot kellett kitelepíteni, mert a házukat elöntötte a víz, őket a helyi általános iskolában szállásolták el. A polgármester közlése szerint a Bakony-ér vízszintje a sok eső miatt délután három óra alatt fél métert emelkedett; azóta 9 centiméterrel csökkent.
A hallgatók is a gátakra vonulnak
Önkéntes szolgálatot szervez a Pécsi Tudományegyetem Egyetemi Hallgatói Önkormányzata (PTE EHÖK), hogy részt vállaljon az árvíz elleni védekezésben – közölte az egyetem pénteken az MTI-vel.
Győrffy Zoltán szóvivő tájékoztatása szerint a PTE hallgatói is részt vesznek a következő napokban az árvíz elleni védekezésben Baranyában. Bár az időjárás lassan javul, a megyében még csak most várható a dunai árhullám levonulása. A PTE EHÖK elnöke a Mohácsi Polgári Védelmi Kirendeltség vezetőjével történő egyeztetés után vette fel a kapcsolatot a legnehezebb helyzetben lévő települések vezetőivel. Örömmel fogadták az egyetemisták segítségét, és megegyeztek abban, hogy szükség esetén a hallgatók is a gátakra vonulnak.
Az egyetemisták az egyes karok hallgatói önkormányzatain jelentkezhetnek az önkéntes munkára. Az előrejelzés szerint a kialakuló árhullám a Duna magyarországi alsó szakaszán, Mohács térségében meghaladja majd a másodfokú készültségi szintet. Az elsőfokú készültséget Mohács térségében várhatóan szombaton fogja elrendelni a Dél-dunántúli Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság. (MTI)

Még ma összeül a Védelmi Tanács Ukrajna miatt