The Guardian (guardian.co.uk)
Mától minden egyes adófont helyét pontosan megtudhatják a brit polgárok – írja a The Guardian. A kormány megnyitotta ugyanis a kincstár 24 millió bejegyzést tartalmazó archívumát, melyben minden egyes bevétel és kifizetés pontosan szerepel. A http://www.hm-treasury.gov.uk/coins weboldalon elérhető 120 gigabyte-nyi adatot tartalmazó adatbázisból kiderül, honnan érkezik a pénz, mire költik el, és pontosan kinek a zsebébe vándorol.
A lépés az új konzervatív-liberális kormány nyitottabb kormányzást ígérő kampányszlogenjének egyik első gyakorlati megvalósulása. „Elődeink úgy viselkedtek, mintha az embereknek nem lenne joguk tudni, mire költi a kormány nehezen megkeresett adófontjaikat – mondta a döntésről Danny Alexander liberális-demokrata pénzügyminiszter. – Ma fellebbentettük a titkolózás fátylát: az adatbázisban minden pontról pontra megtalálható, 2008-ig visszamenőleg.”
Az adatokat egyelőre a közember számára kevéssé értelmezhető nyers formában tették nyilvánossá, azonban több programozói csoport – köztük az újságé is – már dolgozik azok közérthető formába öntésén. A kormányzat is tervez egy újabb, könnyebben használható adatbázist is, ez valószínűleg az elkövetkező hónapokban kerül majd nyilvánosságra. A döntést több, nyílt demokráciát pártoló civil szervezet is üdvözölte.
Bár a projektet Jim Knight, az előző munkáspárti vezetés kormányzati adatokért felelős minisztere is üdvözölte, felhívta a figyelmet arra is, hogy az adatokat akár rossz szándékkal is felhasználhatják. „Egy ilyen adatbázissal akár személyekre lebontott információhoz is hozzájuthatunk, ez pedig egyesek számára bizonyára ijesztő lehet” – nyilatkozta.
A már a konzervatívok választási programjában is ígéretként szereplő lépés egyébként a nyíltabb kormányzati munka mellett a toryk szerint akár évi hatmilliárd font bevétellel járó adatelemzői ipar kialakulását is magával hozhatja.
The New York Times (nytimes.com)
Egyik legszókimondóbb ellenfelével találkozott Obama – írja a The New York Times. A demokrata párti amerikai elnök Arizona republikánus kormányzóját, Jan Brewert látta vendégül az Ovális Irodában. Főként a nagy port kavart bevándorlási törvényről tárgyaltak, és bár megegyezés nem született, közeledtek az álláspontok.
Mint ismert, a Fehér Ház komolyan kritizálta az egész államokban legszigorúbbnak tartott törvényt, mely minden illegálisbevándorló-gyanús személy megállítására és papírjai ellenőrzésére kötelezi a rendőröket. Obama felhívta az igazságügy-minisztérium figyelmét, tartsa szemmel a törvény alkalmazását, és emberi jogok sérülése esetén indítson eljárást.
A Brewer ajánlására kezdeményezett találkozó azonban, úgy tűnik, némileg enyhített a feszült helyzeten a két vezető között: a megbeszélésről kilépő kormányzó asszony úgy fogalmazott, ezentúl „közös munkával” igyekeznek majd választ találni a sürgető kérdésre. Brewer elmondta, Obamától arra is ígéretet kapott, hogy a nemrégiben a mexikói határhoz küldött 1200 nemzeti gárdista legnagyobb részét Arizonába rendelik.
„Bízom benne, hogy ezentúl gyümölcsözőbb párbeszéd folyik majd a Fehér Ház és Arizona állam között” – nyilatkozta Brewer, majd hozzátette, a bevándorlási törvény jogi megtámadásáról nem nyilatkozott az elnök, mondván, az az igazságügy-minisztérium hatásköre.
A szinte már barátinak mondható légkör éles ellentétben áll a korábbi eseményekkel. Obama korábban Brewer kárára viccelt egy fehér házi ebéden: „Mit mondanak Arizonában, ha nincsenek nálad a papírok? Adios, amigos” – tréfálkozott az elnök. Brewer azonban nem értékelte a viccet. „Arizonában senki sem nevet – válaszolta. – Inkább tegye a dolgát, és biztosítsa a határt” – üzente akkor Obamának.

Ezen múlt, hogy nem Erdő Péter lett az új pápa, hanem Prevost bíboros