Gál: Az identitás és a nyelv üzenete erősebb a határoknál

Fontos, hogy Brüsszelben is felhívják a figyelmet az egykori történésekre, úgy, hogy ne élezzék ki a békedöntés különböző megítéléseit és a hozzá fűződő eltérő megállapításokat – fogalmazott Gál Kinga néppárti EP-képviselő a Duna TV péntek reggeli műsorában, az Európai Parlament fideszes delegációja által rendezett kiállítás apropóján.• Nem zsákmányként kell tekinteni az elszakított magyarságra • „Ne féljetek, nem megyünk haza!” – Hová jutottunk Trianon óta

MNO
2010. 06. 04. 9:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kiállítás látogatói többek között Márai Sándor, Irinyi János, Bartók Béla, Puskás Tivadar, Kőrösi Csoma Sándor, Neumann János nevét és életútját ismerhetik meg. A kiállítás logikája a következő: a bemutatott személyiségek születési helyei „kiadják” a Kárpát-medencét. S bár ezek a helyek ma zömmel a Magyarországgal szomszédos országok területére esnének, e személyiségek a világ számára mégis magyarok – nyilatkozta a Duna Televízió Hattól nyolcig című műsorának Gál Kinga, a Fidesz EP-delegációjának tagja. Mindez szerinte azt bizonyítja, hogy változhatott a határ, lehetnek ezek már másik országok – aminek a tényét senki nem kérdőjelezi meg –, az identitás és a nyelv üzenete mégis sokkal erősebb.

Trianon üzenete a jövő nemzedék számára hasonló lehet a kiállítás szellemiségéhez – mutatott rá Gál Kinga. Szerinte elsősorban ismerni kell a kilencven éve történt események tényeit, de ez nem jelentheti a múltba fordulást – sokkal inkább a jövőbe vezető út keresését. „Az a kérdés, hogyan tudjuk a gyermekeinknek elmagyarázni ezeket az eseményeket úgy, hogy értsék, tudjanak vele együtt élni, és tudjanak majd jövőt kínálni a határon túli magyar közösségeknek” – szögezte le az EP-képviselő.

A szervezők ügyeltek rá, hogy a bemutatóval ne élezzék ki a békedöntés különböző megítéléseit vagy a hozzá fűződő eltérő megállapításokat, de mégiscsak elmondják, mi történt kilencven évvel ezelőtt a magyar közösséggel. A kiállítást már csak azért is fontosnak tartották megszervezni, mert Európa fiatalabb nemzedéke, a ma dominánsan döntéshozó generáció tagjai keveset hallottak és tudnak Trianonról – szögezte le a Gál Kinga.

Másfelől azért is fontos rámutatni a magyar történelmet és a közösség életét befolyásoló egykori eseményre, hogy más nemzetek képviselői is értsék: miért fontos, ha az EP néppárti delegációjában együtt dolgozhatnak az erdélyi, a felvidéki, a vajdasági és a magyarországi származású magyar képviselők. Ugyanígy segít megérteni másoknak, hogy miért figyelünk fokozottan – a vajdasági illetve a kárpátaljai magyarok okán – például a Szerbiát, avagy az Ukrajnát érintő kérdésekre – nyilatkozta Gál Kinga.

(DunaTV)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.