A kiállítás látogatói többek között Márai Sándor, Irinyi János, Bartók Béla, Puskás Tivadar, Kőrösi Csoma Sándor, Neumann János nevét és életútját ismerhetik meg. A kiállítás logikája a következő: a bemutatott személyiségek születési helyei „kiadják” a Kárpát-medencét. S bár ezek a helyek ma zömmel a Magyarországgal szomszédos országok területére esnének, e személyiségek a világ számára mégis magyarok – nyilatkozta a Duna Televízió Hattól nyolcig című műsorának Gál Kinga, a Fidesz EP-delegációjának tagja. Mindez szerinte azt bizonyítja, hogy változhatott a határ, lehetnek ezek már másik országok – aminek a tényét senki nem kérdőjelezi meg –, az identitás és a nyelv üzenete mégis sokkal erősebb.
Trianon üzenete a jövő nemzedék számára hasonló lehet a kiállítás szellemiségéhez – mutatott rá Gál Kinga. Szerinte elsősorban ismerni kell a kilencven éve történt események tényeit, de ez nem jelentheti a múltba fordulást – sokkal inkább a jövőbe vezető út keresését. „Az a kérdés, hogyan tudjuk a gyermekeinknek elmagyarázni ezeket az eseményeket úgy, hogy értsék, tudjanak vele együtt élni, és tudjanak majd jövőt kínálni a határon túli magyar közösségeknek” – szögezte le az EP-képviselő.
A szervezők ügyeltek rá, hogy a bemutatóval ne élezzék ki a békedöntés különböző megítéléseit vagy a hozzá fűződő eltérő megállapításokat, de mégiscsak elmondják, mi történt kilencven évvel ezelőtt a magyar közösséggel. A kiállítást már csak azért is fontosnak tartották megszervezni, mert Európa fiatalabb nemzedéke, a ma dominánsan döntéshozó generáció tagjai keveset hallottak és tudnak Trianonról – szögezte le a Gál Kinga.
Másfelől azért is fontos rámutatni a magyar történelmet és a közösség életét befolyásoló egykori eseményre, hogy más nemzetek képviselői is értsék: miért fontos, ha az EP néppárti delegációjában együtt dolgozhatnak az erdélyi, a felvidéki, a vajdasági és a magyarországi származású magyar képviselők. Ugyanígy segít megérteni másoknak, hogy miért figyelünk fokozottan – a vajdasági illetve a kárpátaljai magyarok okán – például a Szerbiát, avagy az Ukrajnát érintő kérdésekre – nyilatkozta Gál Kinga.
(DunaTV)

Halálos trópusi betegség ütötte fel a fejét Magyarországon, riadót fújtak az orvosok