Lejárt a „skót ügyvédmaffiózók” kora

A kétpártrendszer felbomlását hozta el a mostani parlamenti választás Nagy-Britanniában, és a választási rendszer tervezett megváltoztatása alapvetően változtathatja meg a brit politikát – hangsúlyozták szakértők a „Politikai és gazdasági válságban – Anglia 2010” című kerekasztal-beszélgetésen csütörtökön. A felszólalók szerint általános válság nincs Angliában, ez csupán elszigetelt jelenség.

Kovács András
2010. 06. 03. 18:04
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az elmúlt 40 évben nagyot változott Nagy-Britannia, de alapvetően megmaradt az Európától való elzárkózás, ami a kampányban is hangsúlyos szerepet kapott – mondta el Sárközy Mátyás, a BBC nyugalmazott munkatársa. A mostani koalíció nem egy házasság, ezért sokan azt mondják, hogy karácsonyra fel fog bomlani, de ennél optimistább vagyok – tette hozzá. Az újságíró szerint a két pártvezér jól dolgozik együtt, ráadásul hasonló szociális-társadalmi háttérrel rendelkeznek.

Sárközy elmondta, hogy a korábbi kormányt a „skót ügyvédmaffiózók” kabinetjeként jellemezték, ezért is nőtt meg mostanra a változás iránti igény. Az elmúlt 13 évben lényegesen baloldalibb lett Nagy-Britannia, ami a pártok karakterére is hatással volt – tette hozzá. A mostani hatalmi helyzetről a szakértő elmondta, hogy várhatóan a liberálisok tesznek majd nagyobb engedményeket. Sárközy szerint a mostani helyzetben a válság szó használata eltúlzottnak tűnik a szigetországot illetően. Az előző kormány bukásának egyik oka az volt, hogy bejelentették, Nagy-Britanniára a válság nem lesz jelentős hatással, de ebben nagyot tévedtek.

Természetes lehet a koalícós kormányzás

Magyarországhoz hasonlóan véget ért a kétpártrendszer Nagy-Britanniában, amit bizonyít, hogy 65 év után koalíciós kormány irányítja az országot – mondta el Nick Thorpe, a BBC közép-európai tudósítója. A választási rendszer várható reformja tovább töredeztetheti a brit pártrendszert, így a jövőben várhatóan természetes lesz a koalíciós kormányzás – tette hozzá. Thorpe szerint a kampány során Cameron azzal követett el nagy hibát, hogy túlságosan sötét képet festett hazája állapotáról.

A válság kapcsán a tudósító elmondta, hogy az ország elszigetelt helyein van válság, de a további megszorítások miatt ez nem fog jelentősen változni. Thorpe szerint a Munkáspárt vereségének egyik fő oka, hogy megpróbálták bevezetni a személyi igazolványt. Thatcher „mi, a társadalom” kifejezésétől a „big society” fogalmáig jutottak el a konzervatívok 20 év alatt – tette hozzá.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.