Az előzményekről Gombócz Zoltán elmondta: az állatok a két hete tomboló viharban törtek ki a hodályból. A 740 birkából 154-et sikerült a vihar éjszakáján visszaterelni a szálláshelyre, a többi azonban a legelőt közben elöntő áradatba fulladt.
A tulajdonos – akinek több mint húszmillió forintos kára keletkezett – 220 tetemet időközben összegyűjtetett és a solti hulladékégetőbe szállított, de a többihez az időközben kitört újabb vihar, a folyamatos esőzés, a legelőt borító másfél méteres víz, illetve a zsombékos talaj miatt azóta sem lehet hozzáférni.
A különleges körülmények és a területen várhatóan tartósan megmaradó víz miatt sem géppel, sem kézi erővel nem lehet megoldani az elhullott állatok összegyűjtését és eltávolítását. A munka viszont a közelgő felmelegedés, illetve az esetleges fertőzésveszély miatt sürgőssé vált.
A Fejér Megyei Védelmi Bizottság ezért a honvédségtől kért segítséget, a megállapodás alapján pénteken két speciális honvédségi járművel kezdődik meg a munka. A gyűjtést feltehetőleg úgy oldják meg, hogy az adott terepviszonyok között is biztonsággal közlekedő honvédségi járművekre konténert helyeznek, abba markológéppel rakják bele s szállítják a „szárazföldi” gyűjtőhelyre, majd onnan a megsemmisítőbe az elpusztult állatokat. A szakemberek bíznak abban, hogy a tetemek eltávolítása egy-két nap alatt befejeződhet.
(MTI)

Még ma összeül a Védelmi Tanács Ukrajna miatt