Orbán: Hazánk elkötelezett a NATO és Európa iránt + Képek

Magyarországnak az európai uniós és a NATO-tagság melletti szilárd elkötelezettségét erősítette meg csütörtöki, brüsszeli bemutatkozó látogatásán Orbán Viktor miniszterelnök.• Orbán: Egyértelműen Európa mellett + Képriport + Videó• Orbán: Messze még a válság vége + Képek

MNO
2010. 06. 03. 17:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A magyar kormányfő a kétnapos látogatás keretében találkozott Herman Van Rompuy EU-elnökkel, José Manuel Durao Barrosóval, az Európai Bizottság elnökével, Jerzy Buzek európai parlamenti elnökkel, Anders Fogh Rasmussen NATO-főtitkárral, valamint vacsorát adott az Európai Bizottság hat néppárti tagja számára.

Orbán elkötelezett az uniós együttműködés mellett


Barrosóval tartott közös sajtótájékoztatóján vendéglátója kiemelte: az, hogy Orbán Viktor kormányfőként nagyon hamar ellátogatott Brüsszelbe, megerősíti, hogy a miniszterelnök elkötelezett az európai uniós együttműködés, a közös európai projekt mellett. A találkozón egyebek között szó esett a jövő év első felében tevékenykedő magyar soros EU-elnökségről. Barroso jelezte, hogy ennek keretében szoros együttműködésre számít a bizottság és Magyarország között.

Fotó: Burger Barna


Orbán hangoztatta: Magyarország tisztában van azzal, mit vár tőle az unió a soros elnökség idején, és eleget is fog tenni ennek az elvárásnak.

Barroso arra biztatta Magyarországot, hogy vigye tovább, s ha lehet, fokozza a pénzügyi konszolidációs erőfeszítéseket, mert e konszolidáció teremti meg a gazdasági növekedéshez szükséges bizalmat. Emlékeztetett arra is, hogy az EU és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) közös programja segített a válság idején tapasztalt gazdasági zavarok elhárításában.

Orbán Viktor a maga részéről ezzel kapcsolatban kifejtette: mély átalakításra, strukturális reformokra van szükség Magyarországon, módosítgatásokkal és kiigazításokkal „nem megyünk semmire”. Kijelentette: Magyarországnak gyors és határozott versenyképesség-javító intézkedéseket kell hoznia. Hozzátette: napokon belül elérhetőek lesznek a magyar gazdaság állapotáról szóló információk, és amint ez meglesz, a kormány 72 órán belül akciótervvel fog előállni a rövid távú problémák kezelésére.

Az országban most új korszak kezdődik, amelyben orvosolják azokat a problémákat, amelyek változtatásra késztették a választókat, hiszen utóbbiaknak „elegük volt az átláthatóság hiányából, a bürokráciából, a korrupcióból, a túladóztatásból, a közteherviselés hiányából és a politikai felelőtlenségből” – fogalmazott az új miniszterelnök.

Barroso a sajtótájékoztatón az unió szolidaritását fejezte ki a magyarországi árvíz okozta nehézségek miatt, és leszögezte, hogy a bizottság minden tőle telhető segítséget megad szükség esetén.

Még messze a válság vége


Az uniós állam-, illetve kormányfők testületét, az Európai Tanácsot elnöklő Van Rompuynél azt állapították meg, hogy „messze nem vagyunk még túl” a gazdasági-pénzügyi válságon, és újabb válságlökések várhatók. Egyetértettek abban, hogy a válság miatt a gazdaságpolitikák erősebb összehangolására, a felügyeleti rendszer javítására van szükség Európában. Hangsúlyozták az unión belüli regionális együttműködések – így a visegrádi négyek – fontosságát is.

Fotó: Reuters


Fajsúlyos uniós intézmények kellenek


Buzek EP-elnök és Orbán Viktor találkozóján egymással egyetértésben azt hangsúlyozták: ahhoz, hogy Európa erős legyen, fajsúlyos uniós intézményekre is szükség van, ideértve az erős Európai Parlamentet.

Fotó: Burger Barna


A NATO-ban Orbán Viktor megerősítette: Magyarország számára kiemelkedően fontos a NATO által szavatolt biztonság, és az ország elkötelezett a szövetségbeli tagság, a közös műveletekben való részvétel mellett.

Vissza kell adni Afganisztánt az afgánoknak


Anders Fogh Rasmussen főtitkár méltatta azt a magyar szerepvállalást, hogy a pápai repülőtéren helyezték el a több tagország összefogásával kialakított, C–17-es repülőgépekre alapozott légiszállítói kapacitást. Mint megjegyezte, a C–17-esek projektje példaként szolgálhat különösen abban az időszakban, amikor a pénzügyi nehézségek miatt reformintézkedéseket kell hozni.

Fotó: Burger Barna


Afganisztánnal kapcsolatban Orbán azt hangsúlyozta: ha a NATO igazolni akarja a világban saját hatékonyságát, akkor az afganisztáni, NATO-vezetésű műveletet sikerre kell vinnie, fokozatosan át kell tudni adni a biztonságért viselt felelősséget maguknak az afgánoknak.

Csak a hetedikkel van konfliktus


Az Európai Bizottságban tartott sajtótájékoztatón – egy újságírói kérdés kapcsán – szó esett a magyar–szlovák kapcsolatokról is. Barroso arra kérte a két országot, hogy az európai szellemiség jegyében, de kétoldalú formában tárgyaljanak azokról a témákról, amelyek érzékenyen érintik a viszonyukat.

Orbán Viktor jelezte, hogy hét szomszédja közül hattal Magyarországnak jelenleg nagyon jó a viszonya, és reményét fejezte ki, hogy sikerül jó kapcsolatokat teremteni a hetedikkel is.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.