Végeredmény: nagy fölénnyel nyert a Magyar Összefogás

Kihirdették Belgrádban a hét végi nemzetitanács-választások hivatalos végeredményét – írta csütörtöki számában a Magyar Szó című újvidéki lap.

MNO
2010. 06. 10. 5:52
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az új összetételű Magyar Nemzeti Tanácsban 28 képviselője lesz a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) által támogatott Magyar Összefogás listának, a maradék hét hely a vasárnapi választásokon elindult másik négy lista között oszlik meg. Négy mandátum jutott a Vajdasági Magyarként Európába nevű listának, amely mögött Borisz Tadics szerb elnök Demokrata Pártja (DS) áll. Egy-egy képviselői helyet szerzett a VMSZ-ből az év elején kizárt Bunyik Zoltán újvidéki polgármester-helyettes és Rácz Szabó László, a zentai önkormányzat elnöke vezette Kézfogás a Magyarságért–Polgári Mozgalom lista, a Magyar Liga nevű lista, amelyet a Vajdasági Szociáldemokrata Liga támogatott és a Magyar Remény Mozgalom. Ez utóbbi lista mögött a szerb sajtóban tényként tálalt értesülés szerint a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom áll.

A választások végeredményét Tordé Rozália, a Központi Választási Bizottság elnöke ismertette. Eszerint a magyar nemzeti tanácsi választásokon a bejegyzett csaknem 140 ezer választópolgár 55,5 százaléka vett részt. A VMSZ által támogatott lista a szavazatok 77 százalékát szerezte meg, a DS támogatta lista 13 százalékot, a másik három lista 3-3 százalékot ért el.

Az új összetételű Magyar Nemzeti Tanács várhatóan a hónap végéig megalakul. A testület a tavaly elfogadott új törvény szerint széles körű javaslattételi és véleményezési joggal bír, de esetenként önállóan is dönthet a magyar kisebbség kulturális és oktatási ügyeiben, valamint az anyanyelvi tájékoztatás és a nyelvhasználat kérdéseiben.

A nemzeti tanácsok, így a Magyar Nemzeti Tanács többek között iskolákat, diákotthonokat alapíthat, előzetes jóváhagyása kell a magyar nyelven (is) oktató iskolák igazgatóinak megválasztásához, beleszólása lesz abba, milyen magyar nyelvű tankönyvekből folyjon a tanítás. Emellett a magyar kultúra szempontjából kiemelt jelentőségűvé nyilváníthat ingó és ingatlan javakat, magyar nyelvű újságot, rádiót, tévét alapíthat és meghatározhatja egy település magyar elnevezését, ha az adott településen a magyar nyelv hivatalos használatban van.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.