The Washington Post (www.washingtonpost.com)
„Amerika becsületéért” tüntetne az ellentmondásos rádiós személyiség – írja a The Washington Post. Glenn Beck, a konzervatív jobboldal egyik vezéralakja Martin Luther King híres beszédének napján tart gyűlést Washingtonban.
A Beck által „amerikai hősként” leírt fekete prédikátoron kívül a gyűlés az amerikai csapatokról is megemlékezik majd. A műsorvezető szerint ez lesz minden idők legnagyobb „Tea Party” gyűlése: legalább százezer embert vár a Lincoln-emlékműhöz. Becken kívül olyan konzervatív „sztárok” is megszólalnak majd, mint a volt alelnökjelölt, Sarah Palin.
A „Becsület visszaszerzése” jelmondattal meghirdetett rendezvény szervezői politikamentességről beszélnek: egyetlen jelenleg hivatalban lévő politikus sem vesz részt rajta, és Beck arra kéri az embereket, még transzparenseket se hozzanak magukkal. A bemondó arról a helyről beszél majd a tömeghez, ahonnan egykor Martin Luther King előadta híres „Van egy álmom” kezdetű beszédét. „Abraham Lincoln nem a fehéreké, és Martin Luther King nem a feketéké” – magyarázta a helyszín- és időpontválasztást, mely szerinte nem volt szándékos, inkább egyfajta „isteni jel”. „Ezek az emberek amerikai ikonok, amerikai hősök. Én az amerikai jellemről fogok beszélni, mert ez az esemény erről fog szólni: a jellem tiszteletéről.”
A novemberi választások közelednek, nehéz hát nem politikai indíttatást látni a rendezvény mögött. A Tea Partyhoz szorosan köthető republikánus párt azonban mereven elzárkózik az eseménytől. „Jó dolog, ha az emberek szerveződnek, és Washingtonba jönnek – magyarázta a párt választmányának szóvivője. – De őszintén, én semmit sem tudok erről a Glenn Beck-dologról.”
A demokraták természetesen igyekeznek a legtöbbet kihozni a dologból, mondván, az ellenzéki párt eddig oly szorosan együttműködött a szélsőséges nézeteket valló Beckkel, hogy most tudatlanságot tettetni tökéletesen abszurd.
A kommentátor hideg fogadtatása érthető: Beck, aki egyik műsorában arról értekezett, hogy Obama elnök „mélyen gyökerező gyűlölettel viseltetik a fehér ember iránt”, nem a leginkább prezentálható jobboldali figura. A lap szerint azonban a gyűlés komoly jelentőséggel bír, hiszen megmutatja, mekkora a Tea Party valódi ereje, és ezzel a republikánusok választási szereplését is előre jelezheti.
The New York Times (www.nytimes.com)
Elszabadult robotrepülő közelített Washington felé – írja a The New York Times. A haditengerészet drónja majdnem negyven kilométert repült irányíthatatlanul.
A MQ-8B Fire Scout leginkább egy ablak nélküli minihelikopterre hasonlít, és jórészt tüzek és egyéb veszélyforrások felderítésére használják. A körülbelül tíz méter hosszú repülő áprilisban egy tengeri drogfuvart is lebuktatott: a parti őrség hatvan kiló kokaint foglalt le egy halászhajón, melynek gyanús viselkedésére a robot hívta fel a figyelmet.
A Fire Scout augusztus másodikán azonban elszabadult – a hadsereg szerint „szoftveres hiba” következett be. „Létezik egy olyan modul, mely azonnal visszaküldi a gépet a bázisra, ha megszűnik a kapcsolat közte és az irányítók között – magyarázza a szóvivő. – Ez most nem lépett működésbe.”
A hatszáz méter magasan repülő gép a visszatérés helyett észak-északnyugatnak indult, majd belépett a főváros légterébe és hatvan kilométerre megközelítette Washingtont. Fél órán keresztül teljesen önállóan, irányítás nélkül repült – negyven kilométer megtétele után azonban a bázisnak sikerült újra átvennie felette az irányítást. A hadsereghez nem érkezett panasz, így nem tudni, hány embert rémíthetett meg a Washington felé tartó önműködő katonai gép.

Eljárás indult Hadházy Ákos ellen