Lezárul a küzdelem, hétfőtől már mindenki főzhet pálinkát

Hatályba lépnek hétfőn a párlatok magánfőzésére, valamint a bérfőzésre vonatkozó új jövedékiadó-szabályok, adómentesen lehet például saját fogyasztásra előállítani évente 50 liter 86 fokos párlatot – emlékeztetett a vám- és pénzügyőrség vasárnapi közleményében.

MNO
2010. 09. 26. 9:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az új rendelkezések szerint magánfőzésben a 18. életévét betöltött személy saját vagy vásárolt gyümölcsből évente kizárólag személyes fogyasztásra 50 liter 86 fokos párlatot állíthat elő adómentesen. Ez 86 liter 50 fokos vagy 100 liter 43 fokos párlatnak felel meg. E mennyiség fölött, illetve ha a párlatot a magánfőző értékesíteni kívánja, meg kell fizetni a jövedéki adót, és az előállítást a vámhatóságnak három nappal korábban be kell jelenteni. A magánfőző által egy évben előállított párlat mennyisége nem haladhatja meg a 2 hektoliter tisztaszesz-mennyiséget, a 400 liter 50 fokos párlatot, amelyből a már említett mennyiség adómentes.

Magánfőzést végezni legfeljebb 100 liter űrtartalmú lepárlóberendezésben lehet, amit a vámhatóságnak nem kell bejelenteni. Egy háztartásban akkor is csak 50 liter párlat állítható elő adómentesen, ha abban több magánfőző él: az adómentes mennyiséget a háztartásban élő magánfőzők nem vonhatják össze – hívják fel a figyelmet. Lepárlóberendezést gyártani, értékesíteni kizárólag a vámhatóság engedélyével lehet.

A párlatot értékesíteni akkor lehet, ha a magánfőző kistermelőnek minősül, és megfizette a jövedéki adót. Az értékesítés palackozva, legfeljebb 2 literes kiszerelésben és párlatzárjeggyel ellátva, a kistermelő saját gazdasága helyén folytatott vendéglátás vagy falusi szálláshely-szolgáltatás keretében történhet. A bérfőzdékben előállított párlat után 50 literig nem kell megfizetni a jövedéki adót, az afölötti mennyiségre a jövedéki adó 2010-ben 1380 forint 1 liter 50 fokos párlat esetében.

A vámhatóság – ellenőrzései során – a jövedéki szabályokban meghatározottak teljesülését vizsgálja, így például a bejelentési kötelezettség teljesítését, a párlat értékesítésére, elidegenítésére vonatkozó szabályok betartását – fűzik hozzá, és megjegyzik, hogy a párlat továbbra sem ajándékozható. A vámhatóság az előzőeken túl a jövőben is elvégzi az ellenőrzött információkat tartalmazó – például a bérfőzetőkre vagy a magánfőzőkre vonatkozó – közérdekű bejelentések kivizsgálását is – áll a közleményben.

A részletes szabályozás a vám- és pénzügyőrség honlapján olvasható, vagy személyes megkeresés esetén a területileg illetékes regionális ellenőrzési központok adnak felvilágosítást, amelyek címéről és egyéb információkról a helyi tarifával éjjel-nappal hívható Információs Központnál a 06-40-346-262-es telefonszámon érdeklődhetnek.

(mti)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.