Az idei első félévben a haszongépjármű-gyártó ágazat az előzetes adatok szerint 197 ezer járművet exportált, 26 százalékkal többet, mint egy évvel korábban – derül ki a német szövetségi statisztikai hivatal (Statistische Bundesamt) által a szeptember 23. és 30. között Hannoverben megrendezésre kerülő 63. IAA haszongépjármű-kiállítás és -vásár alkalmából nyilvánosságra hozott számokból.
2008 első félévében az ágazat még lényegesen több haszongépjárművet, 310 ezer autóbuszt, tehergépjárművet és vontatót exportált. A 2009-es első félévben az exportbevétel ehhez képest 48,4 százalékkal esett vissza.
Az idei első félévben a német haszongépjármű-export legnagyobb felvevőpiacai sorrendben Nagy-Britannia (19 800 jármű 529 millió euróért), Franciaország (18 300; 795) és Olaszország (11 600; 544) voltak.
A német autóbusz-, tehergépjármű-, vontató- és haszongépjármű-motor gyártó ágazat 45 ezer alkalmazottat foglalkoztat 32 üzemben. A vállalatok árbevétele az idei első félévben az előző évihez képest 6 százalékkal 8,5 milliárd euróra emelkedett. Ebből 3,2 milliárd euró származott belföldi forgalomból 1,2 százalékos növekedés után, és 5,3 milliárd euró exportbevételből 9 százalékos növekedés mellett.
Az üzembe helyezett haszongépjárművek száma alapján már belföldön is érezhetők a gazdasági fellendülés jelei: a német nyilvántartó hivatal, a Kraftfahrt-Bundesamt adatai alapján az első félévben 140 700 ezer autóbuszt, tehergépjárművet és vontatót helyeztek forgalomba, 4 százalékkal többet, mint egy évvel korábban.
(MTI)

Tornádót láttak a helyiek Baracson, óriási volt a riadalom