Az MGYOSZ társmunkaadói szervezetek bevonásával, az Európai Unió által támogatott TOBEQU 3 programban hat országban – Magyarországon, Szlovákiában, Szlovéniában, Lettországban, Romániában, Bulgáriában – végzett felmérést a dolgozók ösztönzését szolgáló pénzügyi programokkal kapcsolatos munkaadói és munkavállalói vélemények megismerésére. A felmérés eredményét megvitató nemzetközi konferencia szünetében tartott sajtótájékoztatón Paksi Mária, a projekt koordinátora kiemelte, hogy a programban részt vevő hat ország munkaadói szervezetei közös nyilatkozatban állnak ki a juttatási rendszerek szélesebb körű bevezetése mellett.
Kövesdy Attila, a program szakmai hátterét adó Deloitte Zrt. vezető partnere a sajtótájékoztatón elmondta: a felmérés rámutatott arra, hogy Magyarországon a dolgozók ösztönzésére irányuló juttatásokban még mindig a prémium, a jutalom a legelterjedtebb forma, kevesebben élnek az értékpapír alapú lehetőséggel, illetve a profitmegosztással. Kiemelte: még mindig sok az információhiány az érintettek körében a dolgozói motivációt növelő juttatásokról és a hozzájuk társuló lehetőségekről. Tapasztalatuk szerint – mondta Kövesdy Attila – Magyarországon a külföldi tulajdonú vállalatok nehezen tudják átültetni a magyar viszonyokra az anyavállalatnál, illetve más országbeli leányvállalatoknál adott dolgozói juttatásokat. Éppen ezért érdemes lenne az Európai Unióban egységesebb, kevés adminisztrációval járó megoldások bevezetésén gondolkodni.
Az MGYOSZ tájékoztatása szerint a közös nyilatkozatban megfogalmazták, hogy a pénzügyi programokban a munkaadók és a munkavállalók részvételének önkéntesnek kell lennie. A munkavállalók tulajdonszerzését, valamint a hosszabb távú pénzügyi eredménymegosztási programokat adókedvezménnyel ajánlják támogatni. A munkavállalói pénzügyi részvételt szabályozó jogi megoldásnak olyan lehetőséget kell adnia, hogy a kisvállalatok is élhessenek vele.
(MTI)

Németh Szilárd: Az ukrán energiafenyegetés a magyaroknak négyszeres gázárat és dupla áramárat jelentene