Valami másra vágyik? Majdnem lakatlan sziget kisgyermekes családot keres

Majdnem lakatlan sziget kisgyermekes családot keres – nagyjából így lehetne összefoglalni a felhívást, melyet a skót Nemzeti Örökségvédelmi Hivatal (NTS) tett közzé nemrégiben – írja a The Times. Száz darab, több száz éves cipőt találtak egy romos walesi ház tűzhelye alatt a restaurátorok – tudósít a BBC. A kutatók csak találgatni tudnak, miért tartott valaki ennyi, pár nélküli lábbelit elásva a házában.

Kovács N. László
2010. 09. 25. 13:04
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

The Times (thetimes.co.uk)

Majdnem lakatlan sziget kisgyermekes családot keres – nagyjából így lehetne összefoglalni a felhívást, melyet a skót Nemzeti Örökségvédelmi Hivatal (NTS) tett közzé nemrégiben – írja a The Times.

A Belső-Hebridákhoz tartozó Canna szigetének lakossága húsz fő, általános iskolájába pedig csupán négy gyermek jár, ezért keres most vállalkozó kedvű, lehetőleg kisgyermekes családot a hivatal. Elinor Baker, az általános iskola legidősebb, kilencéves diákja szerint Canna valóságos paradicsom. „Gyönyörű hely, ráadásul fantasztikusan csendes – magyarázza. – És még rengeteg állat is van: lovak, birkák, sirályok, sasok és még sok minden más. És ha jó az idő, bármikor lemehetünk fürdeni a tengerpartra.”


Az aprócska, csupán hét kilométer hosszú és másfél kilométer széles Canna a kicsi osztálylétszám, a homokos tengerpart és a gazdag állatvilág mellett csendes, nyugodt életet ajánl az újonnan érkezőknek – bűnözés gyakorlatilag nincs, ráadásul útadót sem kell fizetni.

„Itt lehetőségünk van többet együtt lenni a családunkkal – magyarázza a kis Elinor édesanyja, Deb. – Azelőtt én és a férjem is rengeteget dolgoztunk, a gyerekek megőrzőkbe jártak iskola előtt és után is. Teljesen megváltozott az életünk.”


A sziget eredetileg John Lorne Campbell keltakutatóé volt, ő bízta a területet halálakor az NTS gondjaira. A hivatal pedig igyekszik mindent megtenni Canna felvirágoztatásáért. A jövő érdekében fontos, hogy gyerekek is legyenek a szigeten, ezért tettek közzé felhívást a betelepülni vágyóknak. „Így is csupán két család négy gyermeke jár az iskolába, és egyikünk sem szeretné, ha ez tovább csökkenne – fogalmazott Deb Baker. – A hivatal meg nyilván munkaerőt keres, így mindenki jól jár.”

A Baker házaspár azonban figyelmeztet mindenkit, a cannai életnek megvannak a maga hátrányai. Az áramot generátor szolgáltatja, ezt pedig éjféltől reggel hatig lekapcsolják, orvos havonta jár a szigeten, rendőr évente – mivel bűnözés nincs, így főleg a lakók fegyverengedélyeit ellenőrzi. Vegyesbolt a szárazföldön van legközelebb, így a szükséges használati cikkeket csupán a hetente négyszer (télen kevesebbszer) járó komppal lehet beszerezni.


Az NTS azonban eltökélten igyekszik fejleszteni a szigetet. Idén megnyílt Canna első étterme, a Gille Brighde, amely a lakók és az arra járó hajósok kedvelt helye lett. A szigeten található még egy aprócska fogadó is – nagyjából ennyi azonban az üzleti létesítmények száma, így a hivatal leginkább önellátó, praktikus foglalkozásokban jártas új lakókat keres. Telefonvonal nincs, széles sávú internet azonban igen – így az interneten keresztül dolgozóknak is ideális hely lehet az aprócska sziget.

BBC (bbc.co.uk )

Száz darab, több száz éves cipőt találtak egy romos walesi ház tűzhelye alatt a restaurátorok – tudósít a BBC. A kutatók csak találgatni tudnak, miért tartott valaki ennyi, pár nélküli lábbelit elásva a házában.

A cipőket a Snowdonia körzetében található több száz éves Gelli Iago elnevezésű romos házikót restauráló munkások fedezték fel, miközben a ház tűzhelyét igyekeztek helyreállítani. A romot birtokló Brit Örökségvédelmi Hivatal kutatóit megdöbbentette a lelet – most arra kérik az embereket, ha valaki magyarázattal tud szolgálni, jelentkezzen.

„Miért tart valaki ennyi fél pár cipőt a tűzhelye alatt? – tette fel a kérdést Rhys Evans, a Hivatal munkatársa. – Megdöbbentő eset. A cipők valószínűleg a viktoriánus időkből származnak, a ház 17. századi, a környék egyik legöregebb épülete. Arról azonban, hogy ki élhetett itt évszázadokkal ezelőtt, szinte semmit nem tudunk.”

A hivatal több lehetséges magyarázatot is talált a különös leletre. Az egyik szerint a „rejtett cipők” gyakorlatának legnagyobb számban való alkalmazásáról van szó. Elásott cipőket több száz alkalommal találtak már a brit szigeteken, a régiek ugyanis úgy hitték, mivel a lábbeli felveszi viselője lábának alakját, így lelkének egy darabját is megőrzi, ami így elásva bizonyos fokú védelmet jelent az ártó szellemek ellen. Az is lehetséges azonban, hogy a több száz darabot egy varga ásta el, szűkösebb időkre – bár azt ez a megoldás sem magyarázza meg, mi történt a cipők másik párjával.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.