The Guardian (www.guardian.co.uk)
Fejlődő gyermekünk számára hasznosabb lehet egy mozifilm, mint egy felolvasott mese – állítja Desmond Morris, híres brit antropológus a The Guardian tudósítása szerint. A csupasz majom világhírű szerzője hamarosan új könyvvel áll a nyilvánosság elé, amelyben a gyerekekkel kapcsolatos „tévhitek” eloszlatására vállalkozik.
Morris szerint többek között azok a szülők is fellélegezhetnek, akik a tévé segítségével tesznek szert némi nyugalomra. „Hibát követ el, aki inkább olvas a gyerekének, ez egyszerű sznobizmus – magyarázza a tudós. – A felolvasással csupán verbális hatásnak tesszük ki a kicsit, egy jól megírt, zenei hatásokkal és kreatív képi megoldásokkal teletömött mozifilm megtekintésével viszont máris három behatás érheti. Akár még jobb is lehet, mint egy könyv.” Morris a Star Wars-sorozatot, az Alíz Csodaországbant és a Hamupipőke-filmeket hozta fel példaként.
A filmek jótékony hatása azonban nem merül ki ennyiben: a koncentrálóképességet is javítják, hiszen az egy dologra átlagosan három-négy percig odafigyelni képes kisgyermekek akár két órán át is képesek követni a képernyőn lezajló eseményeket, ráadásul nagyban különböző szereplőket kell figyelniük, osztályozniuk és észben tartaniuk, ami a sokkal bonyolultabb, de alapjában véve hasonló természetű iskolai feladatokra is felkészíti őket. Az antropológus szerint az is hiba, hogy a szülők már a legkisebb kortól kezdve nagylelkűségre próbálják nevelni csemetéiket. „Ezzel valószínűleg épp ellentétes hatást érnek el, a kedvenc, féltve őrzött játékai megosztására kötelezett kisgyermek valószínűleg a jövőben még inkább őrizni fogja tulajdonát” – fejtegeti.
Morris a gügyögés veszélyeire is figyelmeztetett: ha szándékosan egyszerűsítve szólítjuk meg a gyereket, azzal nyelvi fejlődését veszélyeztetjük. „Habár nem biztos, hogy minden egyes normális hangon és sebességgel mondott szót fel tud fogni, gyermekünk figyel, elemez és tanul, így felkészül a továbbiakra” – magyarázta.
A The Guardian által megkérdezett pszichológus-szakértő elítélően nyilatkozott Morris megjegyzéseiről. „Desmond Morris antropológus, nem pszichológus, de még csak nem is biológus. Így nyilvánvalóan nem tudhatja, mire van szüksége a gyorsan fejlődő gyermeki agynak – nyilatkozta Aric Sigman. – Ahhoz, hogy megértse a filmek által kínált bonyolult virtuális világot, először képzelőerőre van szüksége – ezt pedig az agy kognitív képességeinek csiszolásával érhetjük el, ebben segít a mesélés és a felolvasás”.
The Christian Science Monitor (www.csmonitor.com)
Röntgensugarakkal felszerelt teherautókkal küzdenek a kábítószercsempészek és a terroristák ellen az amerikai hatóságok – írja a The Christian Science Monitor. Az új technológia segítségével a rendőrök könnyen észrevehetik az autókban elrejtett illegális tárgyakat, ezzel hatékonyabbá téve a bűnmegelőzést.
Egyesek azonban a sugarak káros hatásaitól és magánéletük megsértésétől félnek. A sugárral felszerelt kocsikat gyártó American Science & Engineering jelentése szerint legalább 500 autót sikerült már értékesíteniük – nem csupán az amerikai kormánynak. A legtöbbet a háborús zónákba szállították, a rendvédelmi szervek azonban az ország határain belül is felhasználják őket bomba- és drogkeresésre.
A mobilröntgen-technológia támogatói szerint hatékonyan és gyorsan lehet vele bombák után kutatni, ráadásul nem készít olyan részletes képet, amelyen az esetleges kínos részletek látszanának. A rendőröknek jelenleg is jogában áll engedély kérése nélkül bármelyik közúti autós járművét átkutatni – az új módszer sok kellemetlenséget megspórol az utasoknak.
Van, akit azonban nem nyűgöz le az új technológia. „Az ember már ösztönösen is úgy érzi, a kormányzatnak nem kellene ilyeneket csinálnia – nyilatkozta Frederick Lane titoktartási szakértő. – A nemzetbiztonság fontos dolog, a valóság azonban az, hogy az állam vezetése olyan adatok birtokába jut, amelyeket bárki könnyen megszerezhet. Egyszerűen nem tetszik az ötlet, hogy a kormány szép sorban minden polgárát megfigyeli – hiszen tulajdonképpen most ez történik.”

Eljárás indult Hadházy Ákos ellen