A 2006-os lett parlamenti választást követően ötpárti jobbközép koalíció alakult, amely a 100 parlamenti mandátumból 51-gyel rendelkezett. A koalíció legerősebb pártja a Néppárt (TP) volt, amely 19,56 százalékot ért el és 23 mandátumot szerzett. A Lett Zöldpárt és a Lett Parasztpárt szövetsége (ZZS) 16,71 százalékot szerzett és 18 mandátumhoz jutott, míg a koalíció legkisebb tagja a Lettország Első Pártja (LPP) nevezetű alakulat lett, amely 8,58 százalékot ért el és 10 mandátumhoz jutott. Az ellenzék fő erejét az Új Kor (JL) és a Harmónia Párt (HC) adta, mivel mindkét tömörülés több mint 10 százalékot ért el a voksoláson.
Mély recesszió jött
A választást követően Aigars Kalvitis, aki 2004 óta töltötte be a miniszterelnöki posztot, a helyén maradt. 2007 novemberében Kalvitis lemondott és a miniszterelnöki posztot Ivars Godmanis, az LPP jelöltje foglalta el. Lettország 2007–2008-ban az unió leggyorsabban növekvő gazdasága volt, azonban a gazdasági világválság mindennél jobban megrengette az országot. 2009 márciusában Ivan Dombrovskist, a JL politikusát választották válságkezelő miniszterelnöknek.
A kormánynak a súlyos válság miatt rendkívüli megszorító intézkedéseket kellett hoznia, többek között csökkentették a közalkalmazottak fizetését és jelentős elbocsátásokra is sor került. A tavalyi EP-választáson a súlyos gazdasági válság ellenére a kormánypártokat is tömörítő jobboldali Civil Unió győzött, de közel húsz százalékot szerzett a baloldali Harmónia Párt is.
Növekedhet az orosz befolyás
A mostani választás előtt 2010. március 6-án három jobboldal párt egyesült, létrehozva az Egység nevezetű formációt. Április 22-én a Néppárt és a Lettország Első Pártja hozott létre egy szövetséget Jó Lettországért néven.
A legutolsó felmérések szerint a balközép Harmónia Párt a voksok 27,4 százalékára számíthat. Az Egység 14,3, a Jó Lettországért 5,8, míg a ZZS 4,4 százalékon áll. A HC győzelme azt jelentené, hogy 20 évvel a független Lettország létrejötte után egy oroszpárti erő kerülhet hatalomra a balti országban. Egyes elemzők szerint így Oroszország egy hídfő kiépítését kezdheti meg a Baltikumban.
A Harmónia Párt 2005-ben jött létre a Nemzeti Harmónia Párt, a Lett Szocialista Párt és az Új Centrum szövetségéből. Habár a párt azt állítja magáról, hogy tagjai között egyenlő számban találhatók lettek és oroszok, ennek ellenére nagyrészt a lettországi orosz közösségből kerül ki a tagok túlnyomó többsége. A párt növelné az orosz nyelv befolyását az oktatásban és a közhivatalokban, valamint bővítené a szociális kiadásokat, akkor is, ha ez a költségvetési hiány növekedését hozná magával.
A Harmónia Párttal szemben áll a jobboldali Egység nevezetű alakulat, valamint a Jó Lettországért is, amely szintén a politikai paletta jobb oldalán található.
(Forrás: angusreid.com)