Az ÁSZ a 2009-es költségvetés előkészítése során már 2008 szeptemberében nyilvánvalóvá tette, hogy a válság sokkal érzékenyebben érinti majd a magyar gazdaságot, mint ahogy azt a hivatalos prognózis valószínűsítette – mondta a szakember a 48. Közgazdász-vándorgyűlésen tartott előadásán.
2009-ben a magyar gazdaságban és gazdaságirányításban állandósult a bizonytalanság, a legnagyobb kockázatot a foglalkoztatás, s ehhez kapcsolódóan a fogyasztás változása jelentette – közölte az elnök. A válság olyan állapotban érte az országot – részben az uniós csatlakozás után alkalmazott gazdaságpolitika következtében –, hogy a kormány nem tudott eszközöket mozgósítani az anticiklikus gazdaságpolitikához.
2008 harmadik negyedévétől 2009 végéig 115 ezer fővel nőtt a munkanélküliség, s ezzel párhuzamosan mintegy 100 ezer embernek csak a közfoglalkoztatás keretében tudtak munkát biztosítani. Ennek ellenére a válság kellős közepén csökkentek a foglalkoztatási helyzet javítására fordítható források, s a segélyezés irányába tolódott el a rendszer – emelte ki Domokos László. Egy másik példaként arra, hogy egyes problémákra nem született megfelelő kormányzati válasz, a számvevőszéki elnök a lakáspiacot említette, ahol a támogatott hitelek arányának csökkenésével párhuzamosan növekedett – az ugyan alacsony kamatozású, de magas kockázatokat rejtő – svájcifrank-alapú hitelek aránya.
(MTI)

Kocsis Máté keményen odaszólt Magyar Péternek