A dollárt 199,00 forinton jegyezték péntek délután, 1,3750 dolláros euróárfolyam mellett. Csütörtök délután a dollár jegyzése 202,81 forint, az euró jegyzése 1,3628 forint volt. Péntekre virradóra a dollárt 202,30 forinton, az eurót 1,3660 dollár környékén jegyezték a nemzetközi kereskedelemben. A svájci frank jegyzése 203,91 forint a csütörtök délutáni 207,63 forint után. Az eurót csütörtök délután 1,3323 svájci frankon jegyezték, péntekre virradóra 1,34 környékén mozgott a jegyzés, péntek délután pedig 1,3418 frankon állt. A legerősebb euróárfolyam pénteken 1,3463 svájci frank volt.
A lengyel zloty árfolyama pénteken a reggeli 3,9640-es eurójegyzésről 3,9440 környékére, a cseh korona árfolyama 24,60-as eurójegyzésről 24,40 környékére, 23 havi csúcsra erősödött. Az eurót számtalan pozitív, árfolyam-erősítő hatás érte pénteken. Az éjszaka folyamán közzétett kínai ipari termelési adatok ismét lendületet adtak a világgazdasági növekedésbe vetett bizalom javulásának, amit erősödő indexekkel nyugtáztak a nemzetközi tőzsdék.
Pénteken erős ázsiai tőzsdezárást követően pozitív tartományban nyitottak az európai tőzsdék, majd egy átmeneti lejtmenetet követően nap közben is őrizték erős eredményeiket, és az amerikai tőzsdék is tekintélyes nyereséggel kezdték a kereskedést.
Piaci megfigyelések szerint számos ázsiai jegybank adott el pénteken dollárt euróvásárlási céllal. A dollár féléves mélypontra gyengült – egyebek között ennek köszönhetően – az euróval szemben. A dollár 2002 óta legrosszabb harmadik negyedévét zárta – és elemzői vélemények szerint még nem látható a gyengülés vége.
Gyengítette a dollárt a New York-i Fed-elnök által tett kijelentés az amerikai gazdasági fellendülés „kiábrándítóan lassú” üteméről, amit a Fed mennyiségi monetáris enyhítése mellett szóló újabb súlyos érvként könyvelt el a piac.
A dollárgyengülés felfűtötte az arany iránti keresletet. Az arany azonnali (spot) ára pénteken már sorban az ötödik egymást követő napon állított be rekordot: a kora reggeli unciánként 1310 dollár körüli árról 1320 dollár feletti értékekig is eljutott.
Az euróval, illetve az euróövezettel szemben táplált befektetői bizalmat javította a Fitch által közzétett tanulmány is, amely „meglepő eltolódásra” hívta fel a figyelmet a világgazdasági növekedésen belül Európa javára, ahol a korábbi konszenzusos előrejelzésnél gyorsabb volt a kilábalás az idei év első felében, miközben az amerikai és a japán gazdaság a vártnál gyengébben teljesített.
Az euró talán ennek köszönhetően is immúnisnak bizonyult az euróövezetet érintő számos korábbi negatív hírre, például a harminc százalékot is meghaladó ír GDP-arányos költségvetési hiányra, a spanyol szuverén adósbesorolás a Moody’s általi rontására, aminek „szokványos esetben” fel kellett volna fűtenie az euróövezeti szuverén adósságtörlesztési válsággal szembeni aggodalmakat. A forint számára kedvező nemzetközi környezet mellett jót tett a kormány hiánycél megtartására tett ígérete is.
(MTI)

Így fog kinézni a parajdi sóbánya ha elönti a víz