Szárnyalt a kacsaágazat

Valósággal szárnyalt a kacsaágazat az elmúlt években, a takarmányárak, az idei kedvezőtlen időjárás és a spekuláció azonban jövőre gondot okozhat a termelőknek – közölte a Baromfi Terméktanács (BTT) pénteken.

MNO
2010. 10. 01. 14:38
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A közlemény szerint a kacsaágazat termelése évről évre két számjegyű növekedést produkál, tavaly 20 százalékkal több kacsát vágtak Magyarországon, mint egy évvel korábban. A kacsafogyasztás növekedése ugyanakkor részben összefügg a libásokat ért támadásokkal és a libahúsfogyasztás visszaesésével a BTT szerint.

„A nagyobb termelésben és értékesítésben jelentős szerepet játszott az export növekedése is” – idézi a közlemény Molnár Györgyit, a terméktanács mezőgazdasági titkárát.

A kacsatermelésben alapvetően két típus van: a húsáért nevelt pecsenyekacsa és a mulard kacsa, azaz a májáért nevelt – de nem töméssel hizlalt – állatok. Tavaly Magyarországon 18,3 millió kacsát vágtak az üzemek, ebből 16,7 millió volt a pecsenyekacsa és 1,6 millió a májáért tartott állat.

A tavaly megtermelt több mint 42 ezer tonna kacsahúsból 21 ezer tonnát exportált az ország, 21 százalékkal többet az előző évi, valamivel több, mint 17 ezer tonnához képest. A magyar kacsahús Európa-szerte kedvelt termék, de a darabolt árunak nagy keletje van Oroszországban is.

Magyar József, a Magyar Kacsaszövetség elnöke szerint ugyanakkor a kacsamáj értékesítése tavaly belföldön és külföldön egyaránt visszaesett, mert a fogyasztók az olcsóbb termékek felé fordultak. Magyar József szerint nem mutatható ki, hogy a libamáj értékesítésének visszaesése növelte volna a kacsamáj iránti keresletet.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.