Középpontban az „innováció adminisztráció helyett”

Az újítások ösztönzésére koncentráló európai stratégia, az úgynevezett innovációs unió kidolgozása lesz a jövő év első felében betöltendő soros magyar EU-elnökség egyik prioritása – jelentette be Cséfalvay Zoltán, a Nemzetgazdasági Minisztérium gazdaságstratégiáért felelős államtitkára egy brüsszeli nemzetközi tanácskozáson csütörtökön.

MNO
2010. 11. 18. 20:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az EU-t jelenleg elnöklő Belgium szervezésében tartott „nemzetközi virtuális konferencia” témája a kis- és középvállalatok fejlesztési lehetőségei, valamint a kutatás-fejlesztés és innováció volt. Mint az államtitkár a tanácskozás után az MTI-nek elmondta, az eszmecsere középpontjában az állt, hogyan lehet elősegíteni, hogy a vállalkozások minél inkább piaci megoldássá tudják alakítani ötleteiket.

A kétnapos konferencián – amelyen a kutatás-fejlesztés, innováció európai szakértői, döntéshozói vettek részt – Cséfalvay ismertette a magyar elnökség vezető célkitűzéseit. Mint mondta, a spanyol–belga–magyar trió korábban elnöklő tagjai „lassan már adják át az ügyeket” a januártól induló magyar elnökségnek. Az államtitkár emlékeztetett, hogy erre az időszakra esik a most zajló hetedik többéves kutatási EU-keretprogram értékelése. Jövő áprilisban, szintén magyar elnökség alatt pedig már a 2014-től induló új keretprogram fő vonalairól nyitnak vitát egy magyarországi kötetlen találkozón.

A már említett innovációs unió konkrét javaslatai közé tartozik, hogy a közbeszerzéseknél jussanak kedvezőbb lehetőségekhez az újító technológiákat alkalmazó, innovatív vállalkozások – fejtette ki az államtitkár. A kutatásfejlesztési források adminisztrációjának egyszerűsítése is kiemelt elnökségi törekvés. „Innováció adminisztráció helyett” – fogalmazott Cséfalvay. Kitért arra is, hogy ma Európa-szerte a költségvetési egyensúlytalanságokra figyelnek.

A költségvetés helyzetét ugyanakkor stabilan csak akkor lehetséges biztosítani, ha az uniós és a nemzeti gazdaságok versenyképesebbé válnak, továbbá gazdasági növekedés van. Európa gazdasága is akkor lesz versenyképes, ha a vállalkozások kellően innovatívak – mutatott rá. Hozzátette azt is, hogy a források keresésénél nemcsak közpénzekben lehet gondolkodni, hanem például kockázati tőkében, kombinált támogatási eszközökben is.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.