Ri azt követően tette ezt a kijelentést, hogy az észak-koreai tüzérség száz ágyúlövést adott le egy dél-koreai szigetre, aminek során két katona életét vesztette, és megsebesült 18 ember, köztük három polgári lakos. A tüzet Szöul viszonozta. „Soha nem fogjuk tolerálni azt, ha Észak válogatás nélkül támad meg civileket” – szögezte le a dél-koreai elnök.
Az incidens miatt számos ország aggodalmának adott hangot. Azonban a korábbi jelentésekkel ellentétben az ENSZ Biztonsági Tanácsa mégsem tart kedden rendkívüli ülést a történtek megvitatására.
Mark Lyall Grant, Nagy-Britannia ENSZ-nagykövete, aki jelenleg a BT soros elnöki tisztét látja el, újságírók kérdésére elmondta, hogy nem érkezett még hozzá hivatalos kérelem az ügyben tartandó találkozó összehívására. Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár elítélte Phenjan támadását, és azt a két ország koreai háború utáni történetének egyik legsúlyosabb incidenseként jellemezte.
Catherine Ashton, az európai diplomácia vezetője is szigorúan elítélte az észak-koreai tüzérség tettét, és kérte a phenjani hatóságokat, hogy tartózkodjanak minden olyan akciótól, amellyel megnövelik a konfliktus kiterjedésének kockázatát.
Elemzők szerint Észak-Korea egy előre kitervelt taktika részeként hajtotta végre a támadást: egyrészt így kívánja növelni befolyását a nemzetközi porondon, mint ahogy erre már korábban is volt példa, másrészt pedig ezúton próbálja erősíteni a Kim Dzsong Il által kijelölt fiatal örökös, Kim Dzsong Un hazai tekintélyét. „A tüzérségi akció valószínűleg az észak-koreai hatalom utódlásával van összefüggésben abban a tekintetben, hogy így próbálják demonstrálni és érezhetőbbé tenni Kim Dzsong Un hatalmi bázisát” – mondta el Brittany Damora, az AKE kockázati tanácsadó cég elemzője.
Az amerikai védelmi minisztérium kedden elítélte azt a tüzérségi támadást, amelyet Észak-Korea egy dél-koreai sziget ellen hajtott végre, de szóvivője révén jelezte: korainak tartja még arról tárgyalni, hogy milyen katonai lépésekkel rettenthetné el az Egyesült Államok a kommunista rezsimet egy újabb csapástól.
„Pillanatnyilag ez még túl korai lenne. (A támadás) néhány órával ezelőtt történt, így azt mondanám, hogy pillanatnyilag még semmit sem mérlegelünk – jelentette ki Dave Lapan ezredes, a Pentagon szóvivője. – Még mindig elemezzük a helyzetet és tárgyalunk a szövetségeseinkkel. De nem mondanám, hogy bármit is kezdeményeztünk volna az incidens következtében.”
(MTI)