403 tonna aranyat adott el az IMF

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) bejelentette kedden, hogy befejezte aranykészlete egynyolcadának – 403,3 tonnának – az eladását.

MNO
2010. 12. 22. 7:26
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tagállamok két évvel ezelőtt határozták el, hogy a világszervezet váljon meg készlete egy részétől, és az IMF tavaly októberben kezdte meg a program végrehajtását. Nem közölték, hogy kik voltak az utolsó vevők, és azt sem, hogy a szervezet mekkora nyereségre tett szert. Az IMF egy korábbi bejelentése szerint 19,5 tonna aranyat értékesített októberben. Akkor azzal a mennyiséggel az idei évre tervezett 191,3 tonnás értékesítésből 148,6 tonnát teljesített. Az IMF az akció kezdetén 3217 tonna arannyal, a világ harmadik legnagyobb készletével rendelkezett.

Dominique Strauss-Kahn, az IMF vezérigazgatója tavaly a bevételi modell reformjának nevezte az aranyeladási programot. A reform célja, hogy szilárd pénzügyi alapra kerüljön a szervezet. Az aranytartalék csökkentése mellett az IMF lefaragja kiadásait, és csökkenti személyi állományát is. A következő három évben 100 millió dollárt takarítanak meg így a tervek szerint.

Az IMF – amely az 1990-es években hitelprogramokat szervezve központi szerepet játszott a válságba került ázsiai és a latin-amerikai gazdaságok megsegítésében – eddig főleg a hitelezésből élt. A 2000-es évek első felében viszont kevesebb krízis volt, ezért az IMF bevételei csökkentek, és megnőtt a deficitje. A 2008-ban kiteljesedett világméretű gazdasági válság kezelése azonban ismét nagy kihívások elé állította a nemzetközi pénzügyi szervezetet.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.