Nátrán hangsúlyozta: annak ellenére, hogy az idén választási év volt, ebben az évben nem lesz „csúcs” az államháztartási hiányban, a kormány tartja magát a 3,8 százalékos deficithez. Rámutatott: a háztartásoknak már nem volt akkora jövedelmük, hogy tőlük újabb intézkedésekkel átcsoportosításokat lehessen végrehajtani, ezért elsőként a pénzügyi szektor volt az a gazdasági terület, amelytől az államháztartási hiány tartása érdekében jelentős jövedelmet lehetett elvonni a bankadó bevezetése révén.
Chikán Attila egyetemi tanár, a VOSZ gazdaságpolitikai bizottságának vezetője szerint a kormány nehéz helyzetben erős támogatással került hatalomra. A nehéz helyzet egyrészt öröklött problémákból adódott – például a gazdaságot is jellemző korrupcióból –, másrészt gazdaságpolitikai hibákból és a globális válságból. Pozitív kormányzati lépésnek értékelte az adócsökkentést, az új Széchenyi-terv céljait, köztük a gazdaságba kerülő források növelését, a bürokrácia tervezett mérséklését. Chikán szerint a vállalkozások várakozó helyzetben vannak, még mindig bíznak a kormányban, de a strukturális átalakításokat meg kell kezdeni, mert nélkülük hiába voltak a kényszerintézkedések. „Nem hiszem, hogy ráérünk, a kormánynak gyorsan kell cselekednie” – jelentette ki, mivel például a külföldi befektetők részéről a türelem véges. A belföldi bizalom, a kormány támogatottsága még mindig nagy, de törékeny, mert várják az emberek, hogy lássák a kormány ígéreteinek teljesülését – tette hozzá.
Török Ádám egyetemi tanár arra hívta fel a figyelmet, hogy a külföldi befektetők empátiájára is tekintettel kell lenni. Jelezte továbbá, hogy a gazdasági növekedés akadálya lehet, ha a munkaerőpiacon nem áll rendelkezésre kellően képzett munkaerő.
(MTI)
Zelenszkij mindenáron el akarja érni Ukrajna uniós tagságát
