Lukács Tamás felidézte, 1956. december 12-én sortűz dördült el Egerben, ahol nyolcan meghaltak, és mindenki hátulról kapta a golyót. Mint mondta, egy 1958-as bírósági dokumentum alapján ismertté vált az elkövetők egy része, az igazságszolgáltatás nem tudta érvényesíteni az áldozatok jogát. Hozzátette: a sortűz azért történt, mert az emberek december 10-én megünnepelték az emberi jogok napját.
Hende Csaba honvédelmi miniszter felháborítónak és tragikusnak nevezte azt, ami 1956-ban történt, és mint megjegyezte, azt is, ami azóta történt. Úgy fogalmazott: elmaradtak az emberiesség elleni bűncselekményeket elkövető személyek elleni tényleges jogi szankciók. Mint kiemelte, november 4. gyásznappá nyilvánítása valamifajta erkölcsi elégtételt jelent. Hangsúlyozta: „ha a közben már meghalt bűnösöket már nem is tudjuk felelősségre vonni, legalább nevezzük őket a nevükön”.
Kontrát: A legfontosabb közösségi érték a rend
Dorosz Dávid úgy fogalmazott: „a kormány úgy rohangál a büntetőjoghoz, mint a kezdő háziasszony a szakácskönyvhöz”. Véleménye szerint a kormány nem képes elismerni azt, hogy hiába van kétszer annyi rendőr az utcákon, mint a Kádár-rendszerben, az emberek biztonságérzete mégis megingott.
Kontrát Károly államtitkár azt válaszolta: egy társadalom életében a legfontosabb közösségi érték a rend. Az államtitkár válaszában visszautasította azt, hogy a kormány megfélemlítené a rendőrséget. Alapjaiban rendült meg a rendőrség az elmúlt nyolc évben, több mint tízezer ember hagyta el a testületet – jelentette ki. A kormány 2012 nyaráig több mint 4200 új rendőrt állít szolgálatba – emelte ki. Hangsúlyozta azt is: a korrupció a társadalom egyik legnagyobb betegsége, a megbízhatósági eljárás bevezetése pedig a legalkalmasabb eszköz a korrupció visszaszorítására.
Tóbiás József arról beszélt: nem illeszkedik az európai normához az, amit a kormány az elmúlt nyolc hónapban tesz. Közölte: 800 milliárd forinttal nőtt Magyarország adósságszolgálata a jelenlegi kormány nyolc hónapnyi működése óta. Kiemelte: Európában és Magyarországon is alkotmányellenes, ha egy járulékot hozzájárulásnak vagy adónak nevezve elvonnak.
Cséfalvay Zoltán államtitkár azt válaszolta: kétpilléres nyugdíjrendszer működik Európa 18 országában, egy társadalombiztosítási pillér és egy önkéntes. A kormány nem szeretne egy olyan rendszert fenntartani, amely görgeti maga előtt az adósságokat – jelentette ki. Az a 2800 milliárd forintnyi vagyon, amely jelenleg a magánnyugdíjpénztáraknál van, annak több mint fele állampapírban található – mondta.
A védekezés elsődleges célja a települések megmentése
Dankó Béla a belvízproblémákról beszélt. Mint mondta, a csapadék mennyisége meghaladta a sokéves átlagot Békés megyében is. A belterületi csapadékvíz-elvezető rendszer többé-kevésbé alkalmas lenne a települések megvédésére, azonban ez csak a védekezés egyik része – mondta. Véleménye szerint tavasszal belvízi katasztrófahelyzet várható.
Ángyán József államtitkár azt válaszolta: 2009 novembere óta az évi átlagos csapadékmennyiség másfélszerese hullott le. Hozzátette, a védekezést a folyókon levonuló árhullámok is nehezítik. Mint fogalmazott, a védekezés elsődleges célja a települések megmentése. A kormány nem fogja cserbenhagyni a helyi közösségeket és a településeket – jelentette ki.
(MTI)
Öngyilkos lett egy férfi a bergamói reptéren + videó
