Az IMF-delegáció tagja, Wes McGrew úgy nyilatkozott: „Sikeresen megállapodtunk a PCL feltételrendszeréről és elfogadásra javasoljuk az IMF vezetőségének”. McGrew tájékoztatása szerint először köthet az IMF ilyen típusú szerződést, amely nem párosul az IMF-hitelek hagyományos, szigorú feltételrendszerével.
„Ez tükrözi Macedónia egészséges gazdaságpolitikai múltját, azaz az eladósodottság és az infláció alacsony szintjét” – tette hozzá. Amennyiben az IMF igazgatótanácsa is rábólint az ügyletre, akkor Macedónia számára az idén 400 millió, jövőre 80 millió eurós összeg lehívására nyílik lehetőség.
Dominique Strauss-Kahn, az IMF vezérigazgatója közleményben üdvözölte Macedónia döntését, hogy „ezzel az eszközzel növeli a nemzetközi közvélemény országba vetett bizalmát”. A készenléti hitelkeret fenntartásának alapja a kormány gazdasági programja lenne, amely egyebek között 2,5 százalékos költségvetési hiányt irányoz elő 2011-re, valamint a meglévő árfolyampolitika fenntartása melletti elkötelezettség.
Macedónia pénzügyminisztere, Zoran Sztavreszki a sajtótájékoztatón elmondta, a hitelkeret jobb lehetőséget biztosítana az ország számára eurókötvény-kibocsátási politikájának alkalmazására. A hitelkeretről pénzt csak „szükség esetén” hívnának le – tette hozzá Sztavreszki. A macedón jegybank elnöke, Petar Goszev kifejtette: a hitelkeret „tartalék lehetőség, mivel a gazdasági világválság kockázatai még fennállnak”.
A macedón gazdaság 2009-ben 0,7 százalékkal zsugorodott. A kormány válságkezelő intézkedéseinek hatására azonban – a jegybank számításai szerint – a macedón GDP az idén 0,6, jövőre 2-3 százalékkal bővülhet. A balkán országban az infláció az idén 1,6 százalék, 2011-ben 3 százalék alatt lehet.
(MTI)
Szergej Lavrov: A Kreml acélidegzetű diplomatája
