Erre húsz éve nem volt példa

Irak napi olajkitermelése meghaladta a 2,6 millió hordót, amelyhez hasonlóra az elmúlt húsz évben nem volt példa – közölte az új iraki olajminiszter, Abdul Karim Luabi hétfőn.

MNO
2010. 12. 27. 20:41
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A miniszter megerősítette azt a hírt is, hogy hamarosan újraindulhat az olajkivitel a félautonóm északi kurd térségből. Azonban semmi fejlemény nincs a térség vezetői és a bagdadi központi kormányzat között meghúzódó, a térség termelési kapacitásainak bővítéséről szóló szerződések miatti feszültségek tekintetében – tette hozzá.

Irak a föld legnagyobb kőolajtartalékaival rendelkezik, ám a háború sújtotta ország azóta nem tudta napi hárommillió hordó fölé növelni kitermelését, hogy 1990-ben megtámadta Kuvaitot. Luabi korábban úgy nyilatkozott: Irak 2011 végéig hárommillió hordóra emelné a naponta kitermelt olaj mennyiségét.

Az előző héten kinevezett miniszter pénteken napi 12 millió hordóban jelölte meg azt a termelési célt, amelyet az arab ország hat-hét éven belül elérhet. A legtöbb elemző azonban úgy véli, ebben az időtávlatban legfeljebb napi 6-7 millió hordóra bővíthetné Irak olajkitermelését. Az iraki állam bevételeinek mintegy 95 százalékát adja az olajkivitel.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.