Februártól nem lehet „füstölögni” a megállókban + Képriport

Tilos lesz a dohányzás a BKV-megállókban februártól, mert a Fővárosi Közgyűlés szerdai ülésén 31 igen szavazattal, tartózkodás és ellenszavazat nélkül fogadta el Tarlós István főpolgármester javaslatát. Korábban a játszótereken és az aluljárókban tiltotta meg a testület a „füstölgést”.• A Fővárosi Közgyűlés döntött a Budapest-jegy bevezetéséről

MNO
2010. 12. 15. 11:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A közgyűlés módosította a köztisztasági rendeletét, a változtatás értelmében nem lehet majd rágyújtani az autóbusz-, a villamos-, a trolibusz-, a fogaskerekű-, a sikló-, a libegő- és a HÉV-megállókban.

Azokon a helyeken, ahol nem egyértelmű, meddig tart a megálló területe, a járdaszegélytől számítva két méter széles lesz a védett terület, a hosszúsága pedig az adott járműtípus nagyságától függ. A leghosszabb tiltott zóna a HÉV-megállókban lesz: ahol százhússzor kétméteres területen lesz tiltott a dohányzás. A tilalom a megállóhelyek és a végállomások utasváróira is kiterjed.

A Budapesti Közlekedési Központ (BKK) sajtóanyagában arra mutatnak rá, hogy ezekben a fedett utasvárókban különösen fontosnak tartják a dohányzási tilalmat, mert egy cigarettázó utas akár 8-10 ember ott-tartózkodását is kellemetlenné teheti. A BKK szükségesnek tartja, hogy fokozatosan minden megállóhelyen kitegyék a tiltásra figyelmeztető táblákat.

A dohányzási tilalom megszegőit ötvenezer forintra büntethetik a közterület-felügyelők. A BKK ugyanakkor jelezte: önkéntes jogkövetésre számítanak, nem pedig tömeges bírságolásokra. A rendelet a kihirdetést követő 45. napon, várhatóan február első napjaiban lép hatályba.

Tilos lesz a szeszesital-fogyasztás az aluljárókban

A júniusban elfogadott dohányzási tilalom bevezetése után megtiltották a szeszesital-fogyasztást is a fővárosi aluljárókban, Tarlós javaslatát a Fővárosi Közgyűlés egyhangúlag fogadta el. A főpolgármester előterjesztésében emlékeztetett rá: a fővárosi közterületek használatáról és a közterületek rendjéről szóló közgyűlési rendelet felhatalmazást ad a budapesti önkormányzatoknak, hogy közigazgatási területükön a közterületeken történő szeszesital-fogyasztást megtiltsák.

Tarlós szerint kiemelt figyelmet érdemel a közrend és köztisztaság megtartása, a köznyugalmat veszélyeztető magatartás visszaszorítása, és ennek érdekében indokolt a szeszesital-fogyasztást valamennyi fővárosi aluljáróban megtiltani. A rendelet hatálya nem terjed ki a közterület-használati hozzájárulással rendelkező vendéglátó-ipari teraszokra. Az aluljárókban történő szeszesital-fogyasztást megtiltó szabály jövőre lép hatályba.

Nő a rezsitámogatás

Emelkedik a lakásrezsi-támogatás összege jövőre a Fővárosi Közgyűlés szerdai döntése értelmében. A távhő-szolgáltatási díjkompenzáció esetében a májustól decemberig folyósított 2500 forint 3000 forintra, januártól áprilisig 4500-ról 6000 forintra, míg a többi hónapban 800-ról 1000 forintra nő. Így a havi kompenzáció együttesen háztartásonként (évi) 27 800 forintról 36 ezer forintra emelkedik. Ezzel a távhő-szolgáltatási díjkompenzációra jogosultak éves szinten összesen 52 ezer forint támogatást kapnak 2011-ben.

A víz-, a csatorna- és a szemétdíj esetében is nő a kompenzáció összege. A havi 650 forintról 725 forintra nő a vízdíj- és csatornadíj kompenzációja, a szemétdíjé pedig a havi 500 forintról 550-re. Így a havi kompenzáció 1800 forintról 2000 forintra emelkedhet, vagyis éves szinten a háztartásonkénti 21 600 forintról 24 ezer forintra nő.

A döntés szerint 2010–2011 telén minden díjkompenzációban részesülő háztartás megkapja a téli fővárosi kiegészítő lakásrezsi-támogatást is. Emelkedik a kompenzációra jogosultak jövedelemhatára is. A távhőszolgáltatásnál a korábbi 60 ezerről 65 ezer forint/főre nő a határ, a gyereküket egyedül nevelők vagy egyedül élők esetében a jövedelemhatár hetvenezer forintra.

Az ország gazdasági helyzetére és a szociálisan rászoruló budapestiek „súlyosbodó életkörülményeire” tekintettel a hátralékkiegyenlítő támogatás maximális mértéke már korábban, augusztus 1-jei hatállyal a kétszeresére nőtt: 250 ezerről 500 ezer forintra.

Nyáron nem lehet égetni

Módosította a kerti hulladék égetésére vonatkozó szabályt a Fővárosi Közgyűlés szerdán, így nyáron nem lehet majd gazt égetni. A közgyűlésnek Horváth Csaba, az MSZP frakcióvezetője javasolta, hogy módosítsák a szmogriadótervről szóló rendeletet. A frakcióvezető azt javasolta, a március 8. és november 30. közötti égetési időszakot rövidítsék le március 8. és április 30. közötti, valamint október 1. és november 30. közötti időszakra, „mivel a nyári időszakban történő égetés nem kívánatos”. A javaslatot megszavazta a Fidesz, az MSZP és az LMP frakciója.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.