The Guardian (guardian.co.uk)
Bankautomatának használják Szaúd-Arábiát a terrorszervezetek – közli a The Guardian a WikiLeaks által kiszivárogtatott diplomáciai üzenetekre alapozva. A problémáról maga a külügyminiszter, Hillary Clinton aláírását viselő dokumentum számol be.
„Szaúd-Arábia továbbra is a jelentős terrorszervezetek (al-Kaida, tálibok, Lashkar-e-Taiba) legfontosabb pénzszerző bázisa, a szunnita csoportok ebből az országból kapják a legnagyobb összegű támogatást” – szól a 2009 decemberére datált jelentés, amely arra ösztönzi az amerikai diplomatákat, megkettőzött erőfeszítést kifejtve igyekezzenek megakadályozni, hogy az Arab-öböl gazdasága a pakisztáni és afganisztáni terroristákat támogassa.
A jelentés a terror elleni harc egyik kevésszer hangoztatott aspektusára is rávilágít, mégpedig arra, hogy a felkelőket gyakran az öböl olajbirodalmaiban élő konzervatív milliomosok finanszírozzák – ez pedig azért lehetséges, mert a kormányok vajmi keveset tesznek azért, hogy gátat vessenek a terrorpénzek áramlásának.
A militáns szervezetek begyűjtői általában zarándoknak öltözve érkeznek a Kába-kő országába, majd itt törvényesnek látszó alapítványokat hoznak létre. Gyakran kormányzatilag irányított segélyszervezetek is adakoznak. A Lashkar-e-Taiba ügynökei például iskolák építéséhez kértek hozzájárulást, a szükséges összeg többszörösét gyűjtötték azonban össze – a felesleg így jóval kevésbé békés célokat támogatott. A szervezetek ügynökei által leginkább kedvelt időszak a hadzs: ilyenkor ugyanis a legtöbb valódi zarándok is jelentős mennyiségű készpénzt hord magánál, így a terroristák küldöncei sem tűnnek ki a tömegből. A Lashkar-e-Taibához hasonló csoportok számára minden dollár fontos: számítások szerint a szervezet csupán körülbelül évi ötmillió dollárból működik.
Szigorúbb szabályozás bevezetésével viszonylag könnyen gátat lehetne vetni ennek a gyakorlatnak, a hivatalos szervek azonban nem túl segítőkészek. Clinton úgy fogalmaz, „folyamatos kihívás” rávenni a szaúdiakat, kezeljék fontos kérdésként a gyanús pénzek forgalmát. A jelentés megjegyzi, az országban jelenleg is működik három olyan jótékonysági szervezet, amely az Egyesült Államok szerint rendszeresen terroristákat támogat.
Bár Washington elégedetlen, a kritikával óvatosan bánik: olajban gazdag szövetségesét csak privát beszélgetések során, zárt ajtók mögött feddi meg.
CNN (cnn.com)
Nem osztják ki az idén a Helen Thomasról elnevezett újságírói díjat – írja a CNN. A veterán újságíró egy konferencián ismét a cionizmus ellen szólalt fel, egykori iskolája ezért döntött úgy, 2010-ben nem ítéli oda a nevét viselő díjat.
„A Kongresszus, a Fehér Ház, Hollywood és a Wall Street – mind a cionisták kezében van. Ez nem is kérdés” – fejtette ki Thomas a Michigan államban tartott konferencián.
Mint ismert, a fehér házi újságírók királyának tartott 90 éves asszony júniusban kénytelen volt felmondani munkahelyén, miután arról beszélt, jobb lenne, ha „a zsidók eltakarodnának Palesztinából”. Ahogy Thomas újabb ellentmondásos kijelentése bejárta a sajtót, az Anti-Defamation League nevű civil szervezet arra szólított fel, vonjanak meg az asszonytól minden díjat, amit élete során kapott.
Elsőként, úgy tűnik, a Wayne State University reagált: az újságíró egykori iskolája közleményben fejtette ki, bár „támogatja a szabad véleménykifejezés minden formáját”, erősen elítéli Thomas antiszemita kijelentéseit, ezért a vezetés úgy döntött, az idén nem osztják ki a róla elnevezett újságírói díjat. A libanoni származású Helen Thomas az 1960-as évek eleje óta tudósít a Fehér Házból.
Jól érezhető földrengés volt Csongrádban
