A The Wall Street Journal (WSJ) beszámolója szerint a Fed tíz finanszírozási programot indított, amelyek során több mint 21 ezer tranzakciót hajtott végre. Összesen 3300 milliárd dollár forrást biztosított elsősorban amerikai bankoknak, de külföldieknek is, amelyek a WSJ szerint „meglepően nagy arányban” voltak a támogatott társaságok között.
A német Commerzbank például egy alkalommal 13 milliárd dollárhoz, további 25 ügylet révén pedig összesen 7,25 milliárd dollárhoz jutott a Fedtől a helyi idő szerint szerdán közzétett összesítése szerint. A programok egyik legnagyobb haszonélvezője az UBS svájci nagybank volt, amely a válság eddigi legviharosabb szakaszában, 2008 októberében 37 milliárd dollárhoz jutott a Fed kötvényvásárlási programja révén.
A mentőprogramok a Lehman Brothers 2008 őszi csődje után teljesedtek ki. A bankóriás bedőlése után a szektortárs Goldman Sachs összesen 84 alkalommal kért támogatást a Fedtől, és volt olyan pont a válságkezelési műveletek idején, amikor 18 milliárd dollárral tartozott a jegybanknak. A rivális Morgan Stanley még inkább támaszkodott a Fedre, összesen 112-szer igényelt forrást, és közel hatvanmilliárd dollárhoz jutott.
A New York-i gazdasági lap online kiadásában megjelent összeállítás szerint a Fed a legtöbb pénzt 2008-ban és 2009-ben pumpálta a válságban megrendült cégekbe. A programok időközben véget értek, a legtöbb hitelt visszafizették, és a még nem végleges számítások szerint a finanszírozási akciók révén nem érte veszteség a Fedet.
(MTI)
Nem kompország – hídország
