Izraelben egyre nagyobb veszélyben a szabad vélemény

Börtönbe zárták Jonathan Pollak izraeli aktivistát – az indok: biciklizve tüntetett a gázai blokád ellen – jelenti a Belfast Telegraph. Emberi jogi csoportok szerint Izraelben lassan hivatalos politikai irányelvvé válik az ellentmondó hangok elhallgattatása. Facebook-demokrácia: internetes szavazáson dönthetnék el a választópolgárok, milyen ügyeket vitasson meg a brit parlament – írja a The Guardian. Az e-petíciós rendszer bevezetésével a kormány közelebb szeretné vinni a politikát az emberekhez.

Kovács N. László
2010. 12. 28. 13:44
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Belfast Telegraph (belfasttelegraph.co.uk)

Börtönbe zárták Jonathan Pollak izraeli aktivistát – az indok: biciklizve tüntetett a gázai blokád ellen – jelenti a Belfast Telegraph. Emberi jogi csoportok szerint Izraelben lassan hivatalos politikai irányelvvé válik az ellentmondó hangok elhallgattatása.

A férfi a baloldali „Anarchisták a Fal Ellen” nevű csoport alapítója, mely palesztin aktivistákkal összefogva rendszeresen tiltakozik a gázai megszállás és blokád ellen. Pollak 2008 januárjában is így tett: harminc társával együtt biciklis felvonuláson vett részt Tel Avivban a palesztinok izraeli elnyomása ellen tiltakozva. A rendőrök igazoltatták a férfit, majd elvezették, társai azonban folytathatták a demonstrációt.


Tüntetés Jonathan Pollak mellett. A tábla felirata: „Ártatlan!”

A döntés megszületett: Pollakot három hónap letöltendő börtönbüntetésre ítélték. Az aktivistát nem törte meg az ítélet. „Nincsenek kétségeim felőle: aznap a helyes dolgot cselekedtük, bár célunkat nem értük el vele. Ha börtönbe kell mennem, hogy a megszállás ellen küzdjek, hát szívesen teszem” – közölte a sajtóval, majd megjegyezte, az ítélet is mutatja, „Izraelben egyre nagyobb veszélyben forog a véleménynyilvánításhoz való jog”.

Gaby Lasky, a férfi ügyvédje megdöbbenését fejezte ki az ítélet kapcsán. „Nem szokványos, hogy illegális gyülekezés miatt ilyen szigorú ítéletet hozzanak – magyarázta. – Az elmúlt időszakban valóságos hullámban tartóztatják le az aktivistákat. Úgy tűnik, a baloldali demonstrációk ellehetetlenítése már szinte hivatalos irányelv.”

Az Izraeli Emberjogi Szövetség is elítélte a „szélsőséges” döntést. „Az egész ügy azt a benyomást kelti, valójában nézetei miatt szeretnék Pollakot elhallgattatni” – szól a szervezet közleménye. Az izraeli rendőrség és igazságügy-minisztérium nem kommentálta az ügyet.

The Guardian (guardian.co.uk)

Facebook-demokrácia: internetes szavazáson dönthetnék el a választópolgárok, milyen ügyeket vitasson meg a brit parlament – írja a The Guardian. Az e-petíciós rendszer bevezetésével a kormány közelebb szeretné vinni a politikát az emberekhez.

Egyelőre két dolog tűnik biztosnak: a Direct.gov.uk oldalon meghirdetendő szavazáson legtöbb voksot elnyerő ügyből törvénytervezet készül majd, és azokat, melyek nagyarányú támogatottsággal (ez valószínűleg százezer szavazatot fog jelenteni) rendelkeznek, vitára tűzi majd a parlament alsóháza. Arra persze nincs garancia, hogy a kormányzat vagy a képviselők támogatni is fogják ezeket a javaslatokat.

A Downing Street weboldalnál jelenleg is működő, még Tony Blair idejéből maradt petíciós rendszert hamarosan valószínűleg bezárják, és a szavazás az összkormányzati Direct.gov.uk weboldalra kerül át – ezzel is azt kívánják jelezni, a rendszerért az egész kormány felelős, a nép szava a vezetés minden ágára vonatkozik. Fontos az is, hogy csak valódi, regisztrált választópolgárok szavazhassanak az őket érintő ügyekben, hiszen az ilyen internetes voksolásokat igen könnyű manipulálni.

Valószínű, hogy az új eljárás is okoz majd néhány nehéz napot a képviselőknek. Százezer aláírást például könnyen szerezhetnek olyan ellentmondásos, de népszerű ügyek is, mint az Európai Unió elhagyása vagy a halálbüntetés visszaállítása. Tony Blair idejében a legnépszerűbb az az egyszavas petíció volt, mely lemondásra szólította fel a miniszterelnököt – ezt hetvenezren írták alá.

Az e-petíciós rendszert miniszterelnöki tanácsadók és Sir George Young, az alsóház vezetője is támogatja. Az emberek mélyebb bevonása a politikába a toryk választási programjának egyik fontos eleme volt, ez a lépés az egyik első olyan, mellyel hozzálátnak az ígéret megvalósításához.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.