Kiemelt érdek a nyugat-balkáni térség további stabilizációja

Magyarország és Bulgária közös kiemelt érdeke a nyugat-balkáni térség további stabilizációja, amelynek legfontosabb eleme, hogy az EU-csatlakozási folyamat előrehaladjon – mondta Martonyi János külügyminiszter pénteken Budapesten, miután tárgyalásokat folytatott bolgár kollégájával, Nikolaj Mladenovval.

MNO
2010. 12. 03. 12:32
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Az EU-bővítés terén szeretnénk a térség minden érintett országával egy lépést előrelépni, és ha ezt megtesszük (...), akkor mi a magyar elnökséget, ebből a szempontból legalább is, sikeresnek fogjuk tekinteni” – mondta a magyar diplomácia irányítója.

Martonyi János a találkozó utáni sajtótájékoztatón elmondta: kollégájával elsősorban a 2011 első felében esedékes magyar EU-elnökség fő céljairól folytatott eszmecserét. Az elnökség sikerességével kapcsolatban korábbi külföldi vendégei egyik fő tanácsát idézve hangsúlyozta: „keveset kell ígérni, és lehetőleg többet kell teljesíteni annál, mint amennyit ígérünk”. Kijelentette: „mi célokat tudunk kitűzni (...) és azt tudjuk ígérni, hogy mindent megteszünk ezek elérése érdekében”, de sok tényezőt a magyar elnökség nem tud döntően meghatározni.

Kifejtette, Magyarország továbbra is prioritásként kezeli, hogy mielőbb megtörténjen a schengeni övezet kiterjesztése Romániára és Bulgáriára. „Úgy látjuk, hogy a feltételeket mindkét ország teljesítette, illetve teljesíti” – mondta. Megítélése szerint semmi akadálya sem lehet annak, hogy a kiterjesztésre a magyar elnökség második felében sor kerüljön, ugyanakkor megjegyezte, vannak olyan tagállamok, amelyek ezzel nem értenek egyet. A miniszter kitért arra, hogy Magyarország és Bulgária számára is különlegesen lényeges a közösségi energiapolitika. Rámutatott, a két ország hasonló kihívásokkal és gondokkal küzd, „nagyon hasonló céljaink is vannak”. Utalt rá, mindkét ország érdekelt a Nabucco gázvezeték projektjében.

Kifejtette azt is, mindkét ország érdekelt abban, hogy a Szerbia és Koszovó között a megbeszélések mielőbb megkezdődjenek és eredményre vezessenek, ez is a közös cselekvés egyik iránya. Elmondta továbbá, hogy Magyarország és Bulgária fejleszteni kívánják kétoldalú kapcsolataikat; az elmúlt hónapokban javulás történt a kereskedelemben.

A bolgár külügyminiszter a magyar kollégájával megvitatott kérdések sorából kiemelte: a két ország hasonló szempontból közelíti meg az energiabiztonság kérdését, érdekükben áll a biztos hozzáférés, valamint a különböző útvonalakon és forrásokból történő, diverzifikált ellátás. Budapest és Szófia közös célja egy átfogó európai energiapolitika kialakítása – tette hozzá.

Külön üdvözölte Magyarország azon szándékát, hogy EU-elnöksége során megvizsgálja a romák európai helyzetét, és realisztikus alapon igyekszik segíteni megoldani ezt a társadalmi és gazdasági gondot. Köszönetet mondott, amiért a magyar kormány segíti, hogy Bulgária csatlakozhasson a schengeni övezethez.

Mladenov az MTI kérdésére válaszolva kifejtette: a Nyugat-Balkán szempontjából akkor lehet majd sikeres magyar EU-elnökségről beszélni, ha sikerül véglegesíteni Horvátország EU-csatlakozását, az Európai Bizottság elvégzi a szerb csatlakozási kérelem vizsgálatát, Montenegró megkapja a tagjelölti státuszt, és elkezdődik a párbeszéd Belgrád és Pristina között.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.