A Morgan Stanley bankcsoport londoni befektetési és elemző részlegének szakértői a felzárkózó európai térségről összeállított, befektetőknek hétfőn kiadott áttekintésükben azt írták, hogy a Moody’s Investors Service által egy hete bejelentett magyar leminősítés önmagában „nem volt meglepetés”, mértéke, vagyis az egyszerre két fokozatú osztályzatrontás azonban igen. A Morgan Stanley londoni elemzői közölték: véleményük szerint a Moody’s ilyen mértékű visszaminősítése „valószínűleg kissé eltúlzott volt”.
A ház szerint a kérdés most az, hogy a Standard & Poor’s mit lép, ez a hitelminősítő ugyanis „általában negatívabb” Magyarországgal szemben, mint a Moody’s. Mivel az S&P – csakúgy mint most már a Moody’s is – a befektetésre ajánlott sáv alsó szélén tartja nyilván a magyar adósságot, egy esetleges visszaminősítés e cég részéről a magyar befektetői osztályzat megvonását jelentené. Egyértelmű annak a kockázata, hogy ez a következő hónapokban bekövetkezik, bár ez túl szigorú lépés lenne a Standard & Poor’s részéről – vélekedtek a Morgan Stanley elemzői.
Korábbi elemzéseikben más nagy londoni házak is annak a véleményüknek adtak hangot, hogy nem lenne indokolt Magyarország visszaminősítése a „bóvli” kategóriába. Az RBC Capital Markets globális befektetési társaság nemrégiben kiadott londoni helyzetértékelésében például úgy vélekedett, hogy „nehéz lenne igazolni” Magyarország átsorolását a befektetésre nem ajánlott adóskategóriába, mivel a magyar költségvetési helyzet „gyakorlatilag az összes többi EU-tagállaménál jobb”.
A cég londoni felzárkózó piaci elemzői szerint Magyarország a belátható jövőben „megengedheti magának” törlesztési kötelezettségeinek teljesítését, és nem okoz számára sok nehézséget a befektetői tőke bevonása sem, így a magyar közadósság lefokozása „képtelenül durva (intézkedés) lenne”.
Magyarország szuverén adósságát a három legnagyobb hitelminősítő – a Standard & Poor’s, a Moody’s Investors Service és a Fitch Ratings – egyaránt a közepes befektetői sávban tartja nyilván, ám a Moody’s múlt hétfői leminősítése nyomán közülük immár kettő a befektetésre ajánlott alapsáv alsó szélére sorolja a magyar adósságot. A Moody’s új, Baa3 szintű magyar adósosztályzata – amelyre ez a cég a korábbi, Baa1-es szintről rontotta a magyar besorolást, a köztes Baa2 kihagyásával – megfelel az S&P BBB mínusz osztályzatának, és mindkét besorolás a közepes BBB/Baa befektetői kategória leggyengébb szintje.
Ráadásul a két cég további leminősítést valószínűsítő negatív kilátást tart érvényben a magyar osztályzatokra. A Fitch ennél egy fokozattal magasabb, BBB – a Moody’s módszertanában Baa2-nek megfelelő – besorolással listázza a magyar államadósságot, de szintén negatív kilátással, és a londoni elemzői közösségben egyöntetű az a várakozás, hogy hamarosan ez a cég is bejelenti Magyarország visszaminősítését, tekintettel arra, hogy a negatív kilátás csaknem két éve érvényben van.
(MTI)
Másodfokúra mérsékelték a harmadfokú meteorológiai riasztásokat
