Londoni elemzők: túlzott mértékű volt a leminősítés

A múlt heti Moody’s-leminősítés után megvan a kockázata a magyar adósosztályzatok további rontásának, bár Magyarország „nem érdemelné meg”, hogy a hitelminősítők a befektetésre ajánlott szint alá, azaz a „bóvli” kategóriába sorolják vissza – vélekedtek hétfői helyzetértékelésükben londoni felzárkózó piaci elemzők.• Még a piacot is meglepte a Moody’s-leminősítés mértéke

MNO
2010. 12. 13. 9:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Morgan Stanley bankcsoport londoni befektetési és elemző részlegének szakértői a felzárkózó európai térségről összeállított, befektetőknek hétfőn kiadott áttekintésükben azt írták, hogy a Moody’s Investors Service által egy hete bejelentett magyar leminősítés önmagában „nem volt meglepetés”, mértéke, vagyis az egyszerre két fokozatú osztályzatrontás azonban igen. A Morgan Stanley londoni elemzői közölték: véleményük szerint a Moody’s ilyen mértékű visszaminősítése „valószínűleg kissé eltúlzott volt”.

A ház szerint a kérdés most az, hogy a Standard & Poor’s mit lép, ez a hitelminősítő ugyanis „általában negatívabb” Magyarországgal szemben, mint a Moody’s. Mivel az S&P – csakúgy mint most már a Moody’s is – a befektetésre ajánlott sáv alsó szélén tartja nyilván a magyar adósságot, egy esetleges visszaminősítés e cég részéről a magyar befektetői osztályzat megvonását jelentené. Egyértelmű annak a kockázata, hogy ez a következő hónapokban bekövetkezik, bár ez túl szigorú lépés lenne a Standard & Poor’s részéről – vélekedtek a Morgan Stanley elemzői.

Korábbi elemzéseikben más nagy londoni házak is annak a véleményüknek adtak hangot, hogy nem lenne indokolt Magyarország visszaminősítése a „bóvli” kategóriába. Az RBC Capital Markets globális befektetési társaság nemrégiben kiadott londoni helyzetértékelésében például úgy vélekedett, hogy „nehéz lenne igazolni” Magyarország átsorolását a befektetésre nem ajánlott adóskategóriába, mivel a magyar költségvetési helyzet „gyakorlatilag az összes többi EU-tagállaménál jobb”.

A cég londoni felzárkózó piaci elemzői szerint Magyarország a belátható jövőben „megengedheti magának” törlesztési kötelezettségeinek teljesítését, és nem okoz számára sok nehézséget a befektetői tőke bevonása sem, így a magyar közadósság lefokozása „képtelenül durva (intézkedés) lenne”.

Magyarország szuverén adósságát a három legnagyobb hitelminősítő – a Standard & Poor’s, a Moody’s Investors Service és a Fitch Ratings – egyaránt a közepes befektetői sávban tartja nyilván, ám a Moody’s múlt hétfői leminősítése nyomán közülük immár kettő a befektetésre ajánlott alapsáv alsó szélére sorolja a magyar adósságot. A Moody’s új, Baa3 szintű magyar adósosztályzata – amelyre ez a cég a korábbi, Baa1-es szintről rontotta a magyar besorolást, a köztes Baa2 kihagyásával – megfelel az S&P BBB mínusz osztályzatának, és mindkét besorolás a közepes BBB/Baa befektetői kategória leggyengébb szintje.

Ráadásul a két cég további leminősítést valószínűsítő negatív kilátást tart érvényben a magyar osztályzatokra. A Fitch ennél egy fokozattal magasabb, BBB – a Moody’s módszertanában Baa2-nek megfelelő – besorolással listázza a magyar államadósságot, de szintén negatív kilátással, és a londoni elemzői közösségben egyöntetű az a várakozás, hogy hamarosan ez a cég is bejelenti Magyarország visszaminősítését, tekintettel arra, hogy a negatív kilátás csaknem két éve érvényben van.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.