Martonyi: Különleges szerep jut majd Lengyelországnak + Képriport

A 2011-es egymást követő magyar és lengyel EU-elnökség legfontosabb céljairól és az Európai Unió előtt álló kihívásokról, köztük a kohéziós politika, a mezőgazdaság, a pénzügyek és a költségvetés, az energetika és a keleti partnerség területén kialakítandó szoros együttműködésről tárgyalt szerdán Budapesten Martonyi János külügyminiszter lengyel kollégájával, Radoslaw Sikorskival.

MNO
2010. 12. 15. 12:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A lengyel külügyminiszter hivatalos látogatásra érkezett Budapestre, valamint abból az alkalomból, hogy feleségét, Anne Applebaum amerikai történészt, újságírót kedden a Terror Háza Múzeumban – a Gulag-táborok és a kelet- és közép-európai kommunizmus történetének kutatásáért – a múzeum és a Mol Nyrt. közös Petőfi-díjával tüntették ki. A lengyel külügyminiszter – aki korábban a nemzetvédelmi tárcát is vezette – szerdán megkoszorúzta a Hősök terén az ismeretlen katona sírját, majd fogadta őt Schmitt Pál köztársasági elnök.

A két tárcavezető közös sajtótájékoztatóján Martonyi János mindkét fél szempontjából kiemelkedően fontosnak nevezte a keleti partnerséget és az ebben a témában rendezendő budapesti csúcstalálkozót, amelyen Lengyelország, mint a keleti partnerség egyik fő kezdeményezője, az előkészítésben különleges szerepet fog kapni. A lengyel elnökség idején pedig miniszteri találkozót rendeznek a keleti partnerség témakörében, így a két fél mintegy megosztja egymással a feladatokat.

Radoslaw Sikorski hangsúlyozta, hogy Lengyelország a Nyugat-Balkán szakértőjének tekinti Magyarországot, és ezen a területen minden magyar kezdeményezést támogatni fog. Mint mondta, a két ország között kiváló és szoros együttműködést fognak kialakítani az egymást követő két EU-elnökség idején.

A lengyel külügyminiszter elmondta, hogy a lengyel elnökség prioritásai nem fedik a magyar elnökség prioritásait – a két közös prioritás az energiabiztonság és a keleti partnerség –, de jól kiegészítik egymást. Külön megemlítette az egyik fő magyar prioritást, Európa kulturális sokszínűségét, amelyet, mint mondta, Lengyelország minden erejével támogat. Megjegyezte, hogy a lengyel elnökség idején különleges súlyt helyeznek majd a magyar bor népszerűsítésére Lengyelországban.

Martonyi külön szólt a moldovai választásokról, hangsúlyozva, hogy mindkét fél igen eredményesnek értékeli a választások lebonyolítását. A moldovai nép demokratikus módon kifejezte akaratát, melyet tiszteletben kell tartani, és azoknak kell kormányozniuk az országot, akik koalícióban többséget szereztek – mondta. „Azt kívánjuk, hogy Moldova a keleti partnerség egyik mintaországa legyen, amely mind politikai, mind gazdasági szempontból sikeres” – tette hozzá.

Sikorski hangsúlyozta, hogy a rendszerváltás és az euroatlanti integráció kiküzdése után mindkét országnak stabil kormánya és jó hírneve van, és egész Közép-Európa jelentősége is nőtt az unióban. A lengyel külügyminiszter igen fontosnak nevezte, hogy a fehérorosz elnökválasztás is demokratikusan és tisztességesen menjen végbe.

Kérdésre válaszolva mindkét tárcavezető hangsúlyozta, hogy nagy szükség van közös európai energiapolitikára. Martonyi szerint ennek kialakítása hosszú és nehéz feladat, de mindkét elnökség erőteljesen fogja ezt képviselni. Az energiaellátás, az egységes energiapiac megteremtése nemcsak gazdasági, hanem az egész EU számára is biztonsági kérdés, ezért állami és uniós forrásokra is szükség van hozzá – jegyezte meg. Mint mondta, bízik benne, hogy amint az unió elődje évtizedekkel ezelőtt meg tudta teremteni a közös szénpolitikát és a majdnem közös atompolitikát, úgy a közös energiapolitika is kialakítható lesz.

Radoslaw Sikorski szerda délután a lengyel nagykövetségen az általa alapított Bene Merito kitüntetést nyújtotta át négy magyar személyiségnek, Schmidt Máriának, a Terror Háza igazgatójának, Kiss-Rigó László szeged-csanádi megyés püspöknek, valamint két korábbi magyar külügyminiszternek, Jeszenszky Gézának és (távollétében) Balázs Péternek. A Bene Merito kitüntetést azok kaphatják, akik érdemeket szereztek Lengyelország jó külföldi hírneve, arculata megteremtésében. Tavaly Németh Zsolt, a Külügyminisztérium jelenlegi politikai államtitkára részesült az elismerésben.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.