Sztahanovistákhoz méltó teljesítményt nyújtottak a Pintér Aukciósházban hétfőn este jótékonysági céllal megrendezett Soha többet harmadszor! című árverés résztvevői: a siker a száz százalékot is fölülmúlta, ugyanis volt olyan licitáló, aki az egyik tétel megvásárlása után röviddel visszaadta azt az aukciósháznak, s a műtárgy újabb licit után, még magasabb áron újra elkelt.
Az aukció után a minisztérium és az aukciósház még nem készít mérleget a jótékonysági célra fordítható összeg nagyságáról, mert az a szerda-csütörtök-pénteken rendezett árverések révén még jelentősen gyarapodhat. A karácsonyi aukció anyagában ugyanis olyan jelentős műveket árvereznek jótékonysági céllal, mint például Hollósy Simon, Nagy István, Glatz Oszkár, Ilosvay Varga István, Domanovszky Endre festményei, de szerepelnek a minisztérium tulajdonában lévő művek a műtárgyak, illetve a kortárs alkotások között is.
A fotográfiai gyűjtemény javára
December 8-án este hat órakor kerül sor arra az aukcióra, amelyet a Magyar Fotóművészek Szövetsége tagjai által fölajánlott művekből rendeznek a kecskeméti magyar fotográfiai gyűjtemény javára. A gyűjteménynek nemzetközi tekintélye van, azonban alapítványi múzeumként a mai napig nehéz anyagi körülmények között dolgozik. A múzeumot két évtizeddel ezelőtt azért alapította meg a Magyar Fotóművészek Szövetsége, hogy a tagság munkáiból létrehozott gyűjteménynek méltó, szakszerű és a múzeumi követelményeknek megfelelő helyet biztosítson. Azóta az ott elhelyezett műtárgyak száma és értéke sokszorosára emelkedett, a nagy nemzetközi projektekben való részvétele révén a kortárs magyar fotó értékeinek külföldön is kiváló propagátora. Éppen ezért döntött úgy a Magyar Fotóművészek Szövetsége, hogy jótékonysági árverést rendez a múzeum javára. Az árverést a felajánlás adta lehetőséggel élve a múzeumot működtető Magyar Fotográfiai Alapítvány szervezi, a helyszínt a Ludwig Múzeum biztosítja, a szövetség több mint százötven tagja által fölajánlott alkotásokat az aukció előtt az Eötvös 10-ben illetve az árverési katalógusban mutatják be. A beérkezett művek között a kortárs magyar fotó több kiemelkedő műve is megtalálható, az alkotók között olyan jól ismert művészek is szerepelnek, mint például Korniss Péter, Lábady István, Tóth György, Herendi Péter, Keleti Éva, Mucsi Szilvia, Gerhes Gábor, Benkő Imre, Kerekes Gábor és Tengölics László. A leütéses aukció mellett internetes árverést is rendeznek.
Egry József: Délibábos párás fények (Kieselbech Galéria)
Aba-Novák mindenhol
Szerdán kezdődött és vasárnapig tart a Nagyházi Galéria és Aukciósház négynapos karácsony előtti árverése a Falk Miksa és a Balaton utca sarkán lévő galériában, néhány méterrel távolabb pedig két aukciós kiállítás is látható a MissionArt, illetve a Virág Judit Galériában. A MissionArt Galéria december 16-án sorra kerülő 13. Művészeti Aukcióján egy magángyűjtemény kiemelkedő darabjai is árverésre kerülnek. A 20. század első felének legjelentősebb magyar művészeitől számos, igazi ritkaságnak számító festmény szerepel az aukció anyagában. A kiváló érzékkel, évtizedek alatt épített, gyarapított kollekcióban Aba-Novák Vilmos három korai alkotása, Basilides Barna két főműve, Ferenczy Noémi nagyméretű kárpitja, Kádár Béla, Patkó Károly és Perlrott Csaba Vilmos különböző korszakaiban keletkezett, meghatározó művei mellett Bene Géza, Bernáth Aurél, Frank Frigyes, Kontuly Béla, Márffy Ödön, Mattis Teutsch János, Orbán Dezső, Schönberger Armand, Szobotka Imre, és Vörös Géza festményei láthatóak.
Munkácsy Mihály: Vázlat a Krisztus Pilátus előtt című festményhez (Kieselbach Galéria)
Nem hiányoznak a kimagasló értékű alkotások a Virág Judit Galéria és Aukciósház december 18-i Téli aukciójáról, illetve annak kiállításáról sem. Ugyanakkor az utóbbi évek gyakorlatához hasonlóan továbbra is fontos a galéria számára a kimagasló értékű alkotások exkluzív eladása, ezt az anyagot tartalmazza a napokban megjelent katalógus, amelyben Gustav Klimt és Egon Schiele, Raoul Dufy egy-egy alkotása is megtalálható, Gulácsy Lajos, Mednyánszky László, Rippl-Rónai József és a XIX-XX. századi magyar festészet más kiemelkedő jelentőségű képviselőinek művei mellett. Az egyik legizgalmasabb mű az összeállításban Csontváry Kosztka Tivadar 1904-ben festett Athéni utcája. A kortárs magyar művészetet olyan alkotók képviselik, mint Csernus Tibor és Lakner László. A galéria exkluzív kínálatában és aukciós anyagában is szerepel jelentős Aba-Novák Vilmos-mű, ahogyan a Kieselbach Galéria felújított, pénteken nyíló kiállítótermében rendezett tárlaton, illetve a tárlat anyagát tartalmazó, a sajtónak szerdán délelőtt bemutatott katalógusban is. Az egybeesés a többi között azért is érdekes, mert a gyűjtők és a hamisítók számára egyaránt vonzó Aba-Novák életműhöz kötődve szemléltette Molnos Péter művészettörténész, több jelentős XX. századi magyar művészről szóló monográfia szerzője azt az adatbázist és munkamódszert, amellyel a Kieselbach Tamás, Einspach Gábor és Molnos Péter által kezdeményezett Első Magyar Festmény- és Műtárgyszakértői Iroda dolgozik majd. Hiánypótlónak számít egy ilyen értékbecsléssel, illetve a műtárgyak hitelességével foglalkozó iroda a magyar műtárgypiacon, hiszen amióta a Magyar Nemzeti Galéria munkatársai legfeljebb magánemberként foglalkoznak a műtárgyak hitelességével, értékével, nincs szervezet, amely a feladatot elvállalta volna, ez pedig a magyar műtárgyak eszmei és pénzben kifejezhető értékét egyaránt relativizálja.
A magyar művészet értékeinek megismerését, megőrzését szolgálja a galériához, illetve Kieselbach Tamás személyéhez kötődő másik kezdeményezés, a Modern magyar festészet című kiadvány, amelynek eddig két vaskos kötete látott napvilágot, s amelyet a tervek szerint a közeljövőben két újabb könyv követ majd, mintegy a Kieselbach Galéria felújításának, bővítésének egyes etapjaihoz kötődve. Az első szakasz lezárulását ünnepelheti a galéria azzal a katalógussal is, amely Bedő Rudolf legendás gyűjteményét mutatja be – és természetesen azzal a szintén exkluzív eladásokhoz kötődő kiállítással is, amelynek anyagában a többi között Munkácsy Mihály két alkotása, Paál László, Berény Róbert, Perlrott Csaba Vilmos és mások jelentős alkotásai szerepelnek. A mozgás a magyar műkereskedelemben tehát immár meglehetősen élénknek nevezhető. Hogy az ígéretekből mi válik valóra, azt az aukciók leütési eredményeinek és egy-egy exkluzív eladás árhoz kapcsolódó kiszivárgó híreknek az ismeretében ítélhetjük meg.
Közkívánatra benzinmotort kap az eddig villanyautóként kínált Fiat 500
