„A mi álláspontunk az, hogy a válságkezelő mechanizmusban csak az euróövezet államai legyenek, ami azt jelenti, hogy az olyan államokat, mint a Cseh Köztársaság, ez nem érintené” – jelentette ki Petr Necas miniszterelnök a kormány ülése után szerdán. Alexandr Vondra védelmi miniszter szerint Csehországnak nem szabadna támogatnia semmiféle olyan mechanizmust, amely a jövőben az Európai Unió közös pénzügyi politikájához vezethetne.
A Hospodárské Noviny című politikai és gazdasági napilap szerint a cseh kormány már november végén foglalkozott a kérdéssel, de csak információs szinten. Van-e valamiféle kormánydöntés ez ügyben, egyelőre nem tudni. Az újság szerint a kormányban már vitatéma volt, hogyan kapcsolódjon be Csehország – s egyáltalán bekapcsolódjon-e – az európai stabilitási paktumba, konkrétan hozzájáruljon-e Írország megsegítéséhez.
Necas az iDnes című hírportálnak korábban azt mondta: ilyen anyag nem volt a kormány asztalán. Megjegyezte: Írország megsegítésének módjáról európai szinten sincs még végleges döntés. Prágai értesülések szerint Csehország bekapcsolódását az európai „mentőakcióba” sem Miroslav Kalousek pénzügyminiszter, sem a cseh jegybank nem támogatja. Václav Klaus nemrégiben „nagyon kockázatos projektnek” minősítette a közös európai pénznemet. Az államfő a prágai sajtó értesülései szerint azt követeli a kormánytól, egyezzen meg Brüsszellel abban, hogy Csehországnak akkor se kelljen bevezetnie a közös európai pénzt, amikor már teljesíteni fogja az előírt feltételeket.
A cseh miniszterelnök vasárnap a közszolgálati televízióban azt mondta: a kormány nem tervezi, hogy bármikor is céldátumot állapítson meg Csehország euróövezethez való csatlakozására. „Csak abban a pillanatban fogjuk bevezetni az eurót, amikor biztosak leszünk abban, hogy az gazdaságilag értelmes” – szögezte le Necas a televízióban. Szerinte elkerülhetetlen feltétel, hogy Csehország, mielőtt bevezetné az eurót, alapvető gazdasági- és nyugdíjreformot hajtson végre. Hangsúlyozta: A Cseh Köztársaságnak versenyképesnek kell lennie az európai piacon.
Necas szerint a cseh gazdaság alapvetően exportorientált, s a legfőbb piacokat az euróövezet országai, elsősorban Németország, Ausztria és Hollandia jelentik. Minden zavar, megrázkódtatás, amely az euróövezetben keletkezik, befolyásolja a cseh gazdaságot is, s ezek a jelenségek nem támogatják az euró gyors bevezetését – fejtette ki. „Bíznunk kell abban, hogy az euróövezet helyzete javulni fog” – mondta a kormányfő.
Csehország korábban azt tervezte, hogy 2010-ben vezeti be a közös európai pénzt. Később a céldátumot törölték, s ma semmiféle hivatalos terminus nem létezik. Különböző politikusok és szakértők 2014-et, illetve 2016-ot emlegetik ebben a tekintetben.
(MTI)
Russian Foreign Minister Sergey Lavrov gave an exclusive interview to Magyar Nemzet
