A rendőrség honlapján olvasható közleményben az áll: a Nyíregyházi Rendőrkapitányság járőrei vasárnap késő délután mentek ki egy kemecsei lakáshoz, mert információik szerint ott egy olyan férfi tartózkodott, aki ellen négy elfogatóparancs van érvényben. A 49 éves férfit testi sértés, garázdaság, lopás, valamint meg nem kezdett, egy év négy hónapos jogerős szabadságvesztés miatt körözték.
A férfit az ágy alá bújva találták, de a rendőrség közlése szerint nem tanúsított ellenállást, így testi kényszer alkalmazása nélkül megbilincselték és a rendőrautóba ültették. Úton a kapitányság felé a férfi hirtelen rosszul lett és elvesztette az eszméletét. Azonnal mentőt hívtak, levették a bilincset, és megkezdték az újraélesztést, amelyet azután a kiérkező mentők folytattak, de a férfin már nem tudtak segíteni – közölte a rendőrség.
Az előzetes igazságügyi boncjegyzőkönyv szerint a férfi természetes úton, keringési elégtelenség miatt vesztette életét – közölte a rendőrség. Fülöp Gergely, a Szabolcs megyei rendőr-főkapitányság szóvivője elmondta: nem találtak erőszakra, bűncselekményre utaló sérüléseket a 49 éves kemecsei férfi testén. A százados tájékoztatása szerint a férfit az őt elfogó rendőrök Nyíregyháza határában mesterséges lélegeztetéssel és szívmasszázzsal próbálták újraéleszteni a mentők kiérkezéséig. A haláleset körülményeit a Tiszavasvári Városi Rendőrkapitányság vizsgálja. A szóvivő megjegyezte: az elhunyt hozzátartozói által tett feljelentést a rendőrség az ügyészségi nyomozóhivatalnak továbbítja.
Horváth József, a megyei Esélyek Háza romareferense hétfő reggel azt mondta, a település egyik házában akarták a rendőrök előállítani a férfit. A referens információi szerint a férfi az ágy alá bújt a rendőrök elől, akik mintegy öt percen keresztül sokkolóval próbálták meg onnan kiszedni, s amikor sikerült kihúzniuk, a férfi teste már élettelen volt. A referens hétfő este az MTI-nek nyilatkozva hangsúlyozta, amikor a sajtónak a történtekről beszélt, a családtagok elbeszélésére hivatkozott.
A rendőrség visszautasította és cáfolta azokat a „rosszindulatú híreszteléseket”, amelyek szerint Kemecsén egy körözött bűnöző elfogásakor elektromos sokkolót használtak volna. Emellett vizsgálják az állítás eredetét, és megteszik a szükséges jogi lépéseket a „becsületsértő, rágalmazó személyekkel szemben”. Az ORFK azt közölte: a rendőrség – bár jogszabályi felhatalmazása lenne annak használatára – ilyen kényszerítő eszközt nem szerzett be és nem rendszeresített. Ebből következik, hogy nem is használhattak ilyen eszközt az intézkedő rendőrök – hangsúlyozták. Fülöp Gergely előzőleg az MTI kérdésére elmondta: az elfogást végző rendőröknél nem volt sokkoló, ilyen eszköze a Nyíregyházi Rendőrkapitányságnak nincs.
A mentőket vasárnap délután riasztották Nyíregyháza belterületének egyik utcájába, ahol a rendőrök a gépkocsijuk mellett egy 50 év körüli férfi újraélesztését kezdték meg – írta közleményben az MTI érdeklődésére Győrfi Pál, az Országos Mentőszolgálat kommunikációs igazgatója. Tájékoztatása szerint az újraélesztést a percek alatt kiérkező mentők több mint fél órán át folytatták, de nem jártak sikerrel. A halál okát igazságügyi orvos szakértői vizsgálat tisztázhatja – tette hozzá az igazgató.
(MTI)
Az Egyesült Államokban terjeszkedik Tiborcz István cége
