The New York Times (nytimes.com)
Bepillantás az ismeretlenbe: hat napon át tartózkodhatott Phenjanban a tárgyalni érkező Bill Richardson mexikói kormányzót kísérő két újságíró – írja a The New York Times. Bár Észak-Korea fővárosa az ország kirakata, az itt élők kivételes helyzetben vannak, a repedések így is kiütköznek.
Richardson tulajdonképpen magánemberként érkezett a kommunista országba, hogy rábírja annak vezetőit, álljanak el a konfliktusok erőszakos megoldásától. Bár a párt vezetői, akikkel a kormányzó tárgyalt, magabiztos fejlődésről és az önellátás győzelméről beszéltek, az utcákat járó újságírók szerint még a legkiváltságosabb negyedekben is szemmel láthatók a problémák.
A város utcáit elektromos buszok járják, de olyan ritkán, hogy minden egyes rozoga jármű zsúfolásig telve indul el. A széntermelés a felére esett vissza a tíz évvel ezelőttihez képest. Phenjanban gyakoriak az áramkimaradások: az elitnek számító Idegen Nyelvű Forradalmi Iskolában szénnel és fával fűtött kályhák mellett melegedtek a diákok. A városközpontban új lakóépületek csillognak a decemberi napfényben – hivatalnokoknak. A Rjugjong hotel azonban továbbra is félkészen mered az ég felé, a rezsim inkompetenciájának százöt emeletes szimbólumaként.
Nagyra törő tervek – félkészen
Az utcán óriási csomagokkal megrakott asszonyok sietnek a megtűrt, de nem szeretett magánpiacok felé. Több száz ilyen jött létre az országban, hiszen a tervrendszer szerint működő állami élelmiszer-elosztás kudarcot vallott. A legtöbb üzlet polca kong az ürességtől, ahol pedig van áru, ott csak a kormányzati dolgozók vásárolhatnak. Az élelmiszerárak növekedése krónikus probléma: a World Food Program jelentése szerint Phenjan piacain egy kiló rizs 10 dollárba kerül – tízszeresébe, mint Kínában. A szervezet számításai szerint az átlagos északi háztartás jövedelméből a család tagjai fejenként naponta két és fél tál rizst tudnak vásárolni – ha ezenkívül semmire nem költenek.
A főváros lakói mégis jobb helyzetben vannak, mint a falusiak: jelentések szerint különösen északon válságos a helyzet, ahol gyerekkoldusok járják az üres piacokat és az asszonyok a domboldalon keresnek élelmet – rügyeket és gombát.
A kommunista államba érkező újságírók úgy érezhetik magukat, mintha visszatértek volna a hidegháborús időkbe. A hivatalos kísérők levakarhatatlanok. Interjút nem szabad engedély nélkül készíteni, ahogy a kijelölt területen kívüli séta is tilos. Az újságírók szobájával szembeni szobát egymást váltó öltönyös-aktatáskás férfiak foglalták el. Állítólag a lakosztályok is be vannak poloskázva, a falra szerelt gyanús, fekete panel mögött pedig ügynökök figyelik a vendégek minden lépését.
Bár a forgalom továbbra is szegényes, az utcákon megjelentek a közlekedési lámpák. Néhányan már mobiltelefonnal is rendelkeznek, az egyiptomi cég által üzemeltetett Koryolink telefontársaságnak már 310 ezer előfizetője van. Az észak-koreaiak azonban csak egymást hívhatják.
(Lapunk újságírójának, Lukács Csabának is sikerült bejutni Észak-Koreába ez év májusában. Riportját ittolvashatják. A szerk.)
The Guardian (guardian.co.uk)
Vége lehet az Obama születési helye körüli vitának – írja a The Guardian. Neil Abercrombie, Hawaii újonnan megválasztott kormányzója ugyanis úgy döntött, egyszer és mindenkorra bebizonyítja, az elnök valóban államában született.
Barack Obama nem kevés ellenféllel rendelkezik, talán egyik csoport sem olyan elszánt és kitartó azonban, mint a „birtherek”, akik szerint az elnök valójában nem is az Egyesült Államokban született, így nincs joga a jelenleg „bitorolt” posztjához. A teória olyan népszerűvé vált a 2008-as elnökválasztási kampány során, hogy Obama kénytelen volt közzétenni Hawaiion kiállított születési bizonyítványának másolatát, amelyet aztán hosszú vizsgálódás után minden elemző eredetinek talált. Később a Honolulu Advertiser című helyi lap is megjelentette a fiú születéséről akkor hírt adó apró közleményt.
Az elméletben fanatikusan hívőknek azonban ez sem elég – mindkét dokumentum nyilvánvalóan hamisítvány, hallható még ma is a fanatikus szervezetek részéről. Terrence Lakin alezredes egyenesen megtagadta az afganisztáni szolgálatot a főparancsnok (Obama) illegitim volta miatt. A férfit hat hónap börtönre ítélték.
A kételkedők azonban hamarosan letehetnek elméleteikről. Abercrombie, aki egyébként az Obama család régi barátja, úgy véli, ez a „komédia” besározza elhunyt barátai emlékét, ezért nem hajlandó tovább tűrni a méltatlan találgatást. Bár az állami törvények szerint a papírok teljes közlése tilos, a kormányzó most az igazságügy-miniszterrel karöltve azon dolgozik, hogyan lehetne a titoktartási szabályozás megsértése nélkül tagadhatatlan bizonyítékot szolgáltatni a születésre.
Orbán Viktor: Sebestyén József ügye bizonyítja, miért nem lehet tagja Ukrajna az Európai Uniónak + videó
