1984. december 3-án az India középső részén fekvő Bhopal városában máig tisztázatlan okokból mintegy 40 ezer tonnányi mérgező gáz (metil-izocianát) szivárgott ki a Union Carbide amerikai növényvédőszer-gyártó vállalat helyi üzeméből. A balesetet követő három nap leforgása alatt körülbelül 15 ezren haltak meg mérgezés következtében, és több tízezerre tehető azok száma, akik valamilyen maradandó egészségügyi károsodást szenvedtek, s közülük többen azóta meg is haltak szövődmények miatt. A tragédia hatása máig érezhető: a városban még mindig ki lehet mutatni a talajban, az ivóvízben, valamint az emberek és állatok szervezetében a mérgező anyag magas koncentrációját. A túlélők úgy érzik, a világ legsúlyosabb ipari katasztrófájának ügyében a mai napig nem szolgáltattak igazságot.
A Union Carbide bhopali leányvállalatának akkori vezetőit gyilkosság vádjával felelősségre vonták ugyan, de a legfelső bíróság 1996-os határozata értelmében enyhítették a vádat, és gondatlanságból elkövetett emberölésért 2010-ben mindössze két év börtönt szabtak ki rájuk, majd nem sokkal később óvadék ellenében végül szabadlábra helyezték őket. Az enyhe ítélet óriási felháborodást váltott ki a helyi lakosság körében, akik a felelősökre súlyosabb büntetés kiszabását kérték, valamint méltányos kártérítést követeltek az áldozatoknak és családjaiknak.
A Union Carbide-ot 2001-ben felvásárló Dow Chemical vállalat közölte, hogy a cég a helyi kormánnyal még 1989-ben jogi úton rendezte az ügyet, és 470 millió dolláros kártérítést fizetett. A bhopali telephely azóta Madhja Prades állam tulajdonába került, így a Dow Chemical szerint a helyi vezetésen múlik a történtekkel kapcsolatos felelősségre vonás.
Szerdán a bíróság részben azzal indokolta a fellebbezés elutasítását, hogy a kormány nem adott elégséges magyarázatot arra, miért várt 14 évig a Union Carbide korábbi vezetőségi tagjai ellen felhozott vádak súlyosbítására vonatkozó kérelemmel, továbbá „a kérelmet hamis és téves érvekkel támasztották alá”. A bhopali katasztrófa áldozatainak szervezete megrökönyödve fogadta a bírói határozatot. A legfelső bíróság jelenleg még vizsgálja azt a kormány által benyújtott kérelmet, amely további 1,7 milliárd dollár kifizetését követeli a gázszivárgás károsultjai számára.
(MTI)
Előre megvan az ítélet a Trump-kormányzat elleni perben?
