A „vidék alkotmánya” egy új korszak kezdetét jelentheti

A nemrégiben társadalmi vitára bocsátott, tíz évre szóló Nemzeti Vidékstratégia alapvető célja a versenyképesség növelése – jelentette ki Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter szerdán Budapesten egy szakmai fórumon.• Fazekas: Változtatni kell a fenntarthatóság érdekében • Újra kell építeni a városok és a vidék kapcsolatát

MNO
2011. 05. 18. 11:56
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tanácskozás része volt annak az országjáró körútnak, amelyen a vidékfejlesztési tárca szakértői ismertetik a vidékstratégia részleteit az érintettekkel. A fórum egyben országgyűlési nyílt nap volt. A vidékfejlesztési miniszter hangsúlyozta: a stratégia, a „vidék alkotmánya” akkor éri el célját, ha a vidék olyan életfeltételeket kínál, amelyek között az emberek már örömmel vállalják a vidéki életet, és nem kényszerből.

Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes rámutatott: a Nemzeti Vidékstratégia koncepciójával új korszak következhet a magyar vidék életében. Az Orbán-kormány első intézkedéseivel ugyanis adókedvezményekkel, pályázatokkal lehetőséget kaptak az emberek, hogy túlléphessenek a szűk esztendőkön, amikor a közösségeket romboló módon csak kevesek számára voltak nyitva a lehetőségek. Hangsúlyozta: a falu és a mezőgazdaság a jövő egyik erőforrása.

Fazekas Sándor a részleteket ismertetve közölte: a vidék megújításával, amely a stratégia legfontosabb célja, az egész ország megerősítésében is részt vállal az agrárium. Jelezte: a vidékfejlesztési tárca határozott cselekvési tervet jelölt ki négy átfogó, az agrárgazdaság, a vidékfejlesztés, az élelmiszer-termelés és a környezetvédelem területén. A cél az, hogy a stratégia javítsa a vidéki társadalom és gazdaság pozícióit az elkövetkező 10 évben.

Ennek érdekében jobban kihasználják a természeti erőforrásokat, biztosítják a növény- és állatfajok sokszínűségét, azaz a biodiverzitás fenntartását, valamint a mezőgazdaság génmódosított élőlények (GMO) termelésétől való mentességét. Cél az is, hogy az országot jó minőségű, egészséges élelmiszerekkel lehessen ellátni. Mindezekhez kapcsolódik a munkahelyek megőrzése és a foglalkoztatás növelése. Emellett alkalmazkodni kell az éghajlatváltozás kihívásaihoz is – fejtette ki.

A miniszter különösen fontosnak ítélte a munkahelyek megőrzését, illetve gyarapítását. Ez szolgálja ugyanis a vidéki népesség megtartását, a demográfiai egyensúly helyreállítását. Fontos az élelmezési és az élelmiszer-biztonság garantálása is. Elmondta, növelni kell az élelmiszer-gazdaság versenyképességét, javítani kell a piaci pozíciókat, helyreállítva a növénytermesztés és az állattenyésztés egyensúlyát.

Fazekas Sándor beszélt arról is, hogy meg kell védeni Magyarország ivóvízbázisait, vízkészletét, továbbá a talajt, valamint a természetes élővilágot. Emellett az energiabiztonságra ugyancsak nagy hangsúlyt kell helyezni, a helyi erőforrásokat be kell vonni az energiaellátás biztonságossá tétele érdekében. Javítani kell a vidéki életminőséget és ki kell alakítani a több lábon álló vidéki gazdaságot – tette hozzá. Ennek érdekében helyre kell állítani a vidék és a város hagyományos kapcsolatrendszerét. A felsorolt célok megvalósításában kiemelt szerepet kapnak a családi gazdaságok, a vidéki kis- és közepes vállalkozások. E vállalkozási formák támogatása széles rétegeknek nyújthat esélyt a felemelkedésre – hangoztatta a miniszter.

Ángyán József, a vidékfejlesztési tárca parlamenti államtitkára azt hangsúlyozta, hogy a vidéknek és a városnak közös a sorsa, így a vidékstratégiának is ezeket a szempontokat kell szem előtt tartania és hangsúlyosan kezelnie. Kardeván Endre, a szaktárca élelmiszer-biztonságért felelős államtitkára arról beszélt, hogy a biztonságos élelmiszerekkel való ellátás alapvető fontosságú, amihez az ellenőrzések szigorítása az egyik eszköz. Példaként említette a másodlagos élelmiszer-ellenőrzések bevezetését.

Font Sándor (Fidesz), az Országgyűlés mezőgazdasági bizottságának elnöke a fórumon kifejtette, a magyar agrárium számára alapvető fontosságú, hogy az elfogadott új alkotmány nevesíti: a föld, a víz és az erdő a nemzeti vagyon részét képezi. Eredményként említette azt is, hogy Magyarország továbbra is GMO-mentes marad, azaz tiszta környezetben, tiszta élelmiszereket tud előállítani, ami rendkívül nagy érték.

Jávor Benedek (LMP), az Országgyűlés fenntartható fejlődés bizottságának elnöke a természet- és a környezetvédelem fontosságáról beszélt, felhívta a figyelmet arra, hogy a klímaváltozás jelentette kihívásokhoz alkalmazkodni kell oly módon, hogy mind az anyag-, mind pedig az energiafelhasználás területén takarékoskodnak az emberek a rendelkezésre álló erőforrásokkal.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.