Inkább a három igen felől kellene közelíteni a kérdéshez

A Duna-stratégia koordinátorainak találkozóján azok vitatják meg a közös feladatokat, akik majd meg is valósítják a kezdeményezést – mondta Barsiné Pataky Etelka, a stratégiáért felelős kormánybiztos hétfőn Gödöllőn.• A célkitűzéseket maximálisan elérte a magyar elnökség

MNO
2011. 05. 09. 7:51
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Duna-stratégiát irányító nemzeti kapcsolattartók és koordinátorok gödöllői találkozója előtt tartott sajtótájékoztatón a kormánybiztos kiemelte: ugyan a kezdeményezést az úgynevezett három nem (új uniós forrás, szabályozás és intézmény létrehozásának tilalma) határozza meg, inkább egy új koncepció alapján, a három igen felől kellene megközelíteni, azaz a meglévő források összehangolására, az eszközök hatékonyabb használatára és az új ötletekre kell helyezni a hangsúlyt.

A stratégiára vonatkozó tanácsi következtetéseket április 13-i ülésén elfogadta az Általános Ügyek Tanácsa, így jelenleg a konkrét munkára lehet összpontosítani – vélekedett. Mint azt a kormánybiztos elmondta, a kezdeményezésre nincs ugyan külön forrás, de a strukturális és kohéziós alapokban vannak még felhasználatlan források. Meg kell nézni, melyek azok a közös projektek, amelyekre a „maradék pénz” elkölthető, ez még mindig elég nagy összeget jelent – fűzte hozzá.

Johannes Hahn regionális politikáért felelős biztos is azt erősítette meg, hogy a már rendelkezésre álló forrásokat kell összehangolt módon felhasználni. Hangoztatta, hogy a stratégiát nagy lelkesedés övezi, ezt a lendületet kell megőrizni a továbbiakban is. Johannes Hahn üdvözölte, hogy Magyarország három célkitűzés koordinálását is vállalta, ami az ország elkötelezettségét bizonyítja. Mint emlékeztetett, Magyarország a Cseh Köztársasággal együtt a fenntartható energiafelhasználás ösztönzése, Szlovákiával a vízminőség helyreállítása és megőrzése, valamint Romániával a környezeti kockázatok kezelése területért felel.

A hétfőn kezdődött tanácskozáson a 11 terület koordinátorai első ízben egyeztetnek – hangsúlyozta. A cél az, hogy a második fél évben megkezdődhessen a stratégia megvalósítása úgy, hogy az az egész makrorégiónak eredményes legyen. A teljes stratégiára vonatkozó határidő 2020, jelenleg azt kell pontosan megfogalmazni, hogy mik a teendők az elkövetkező években – mondta.

Johannes Hahn a magyar kormánybiztost idézve kiemelte, szimbolikus jelentőségű, hogy május 9-én, azaz az Európa-napon tanácskoznak a koordinátorok. A stratégiában azokkal a problémákkal lehet foglalkozni, amelyek valóban csak makroregionális keretben oldhatók meg – hívta fel a figyelmet.

Völner Pál, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium infrastruktúráért felelős államtitkára a sajtótájékoztatón a határokon átnyúló projektek fontosságát emelte ki, példaként említve a gyorsvasút létesítését, az információs és az intelligens forgalomirányítási rendszerek összekapcsolását, az észak–déli irányú energiafolyosó megteremtését és a közös közép-európai hajóépítési klaszter létrehozását, amelyre Magyarország tett javaslatot.

Az államtitkár a tanácskozáson kijelentette, hogy a magyar soros elnökség megközelítése szerint a stratégia kiváló eszköz annak elérésére, hogy a térség „élhető és fejlődő” régió legyen – mutatott rá, hozzátéve, hogy emellett hozzájárul a gazdaság fellendüléséhez és új munkahelyek teremtéséhez is. Bár a balti-tengeri stratégiára példaként tekintenek, jelentős eltérés, hogy a Duna-stratégia esetében nyolc uniós tagállam mellett hat unión kívüli ország is részt vesz – mondta Völner Pál. Mint kifejtette, ez azt jelenti, hogy az érintett országokon múlik a kezdeményezés eredményessége, mert nem hagyatkozhatnak kizárólag az EU-ban régóta sikeresen működő együttműködési formákra.

A kétnapos találkozóra a balti-tengeri stratégia koordinátorait is meghívták.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.